Cenne odznaczenie dla nauczycielki z Elbląga. Tak świętowano Dzień Edukacji Narodowej [zdjęcia]

2017-10-16 15:24:17(ost. akt: 2017-10-16 15:32:42)
Helena Szakajło odbiera odznaczenie z rąk wicewojewody warmińsko-mazurskiego Sławomira Sadowskiego

Helena Szakajło odbiera odznaczenie z rąk wicewojewody warmińsko-mazurskiego Sławomira Sadowskiego

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

W szkole podstawowej przepracowała 29 lat jako bibliotekarka. Od września tego roku jest na zasłużonej emeryturze. Helena Szakajło z Elbląga odebrała w poniedziałek Złoty Krzyż Zasługi przyznany jej przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę.
Helena Szakajło przez 29 lat była bibliotekarką w Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Zajchowskiego w Elblągu. W poniedziałek (16.10) podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej, które odbyły się w elbląskim kinie Światowid, odebrała Złoty Krzyż Zasługi przyznany jej przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę. To najwyższe odznaczenie, jakie wręczono podczas poniedziałkowych uroczystości.
— Odznaczenie jest dla mnie dużym zaskoczeniem i ukoronowaniem mojej 29-letniej pracy — powiedziała nam pani Helena. — Lubiłam swoją pracę, a jak człowiek lubi swoją pracę, to wszystko staje się przyjemnością. Miałam wspaniałych kolegów i koleżanki, a także wspaniałego dyrektora, który wspierał swoich pracowników, a to jest bardzo ważne. Pozwalał nam rozwijać skrzydła.

Jak mówi pani Helena, dobry nauczyciel musi przede wszystkim lubić dzieci.
— Dzieci często do mnie przychodziły, opowiadały o swoich problemach. Po prostu chyba czuły, że jestem dla nich przyjazną duszą. Widziały we mnie taką bezpieczną przystań — opowiada.

Od września tego roku pani Helena jest na zasłużonej emeryturze. Jak zamierza ją spędzać?
— Mam kontakt z koleżankami, które są już na emeryturach i każda podrzuca mi jakieś propozycje. Zobaczymy. Na pewno nie będę się nudziła. Zastanawiam się również nad zakupem roweru — mówi.

W poniedziałek z okazji Dnia Edukacji Narodowej wręczono również inne odznaczenia: trzy Brązowe Krzyże Zasługi, 65 medali za Długoletnią Służbę, medale Komisji Edukacji Narodowej, nagrody ministra edukacji narodowej oraz warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty.
— Podstawową siłą pedagogiczną jest rodzina — przypomniał Krzysztof Marek Nowacki, warmińsko-mazurski kurator oświaty. — Ale oprócz tej podstawowej siły pedagogicznej jest druga siła - to szkoła. To szkoła kształtuje charaktery, wychowuje w ludziach wartości. To my nauczyciele możemy i oddziaływujemy na przyszłe pokolenia. Nauczyciel jest to jeden z najważniejszych, a dla mnie najważniejszy zawód na świecie — dodał.

W województwie warmińsko-mazurskim pracuje około 23 tysięcy nauczycieli.
— Też byłem nauczycielem. Jako stary nauczyciel mogę powiedzieć, że uczymy się całe życie — mówił wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski. — Nauczycielom dziękuję za ich trud, serce, nauczanie, wychowanie. Życzę, żeby uczniowie pamiętali o was, żeby po latach wspominali jak najlepiej — dodał.

Uczestniczący w uroczystościach elbląski senator Jerzy Wcisła zauważył, że proces edukacji to jedna z najważniejszych sfer życia.
— Wychowanie i oświata są niesamowicie ważnymi dziedzinami naszego życia — podsumował. — Życzę nauczycielom, by wasi wychowankowie, gdy będą już dorosłymi ludźmi, mówili wam, że dziękują za to, że dobrze ich wychowaliście, ukształtowaliście — dodał.
AKT