środa, 6 lipca 2022. imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Biblioteka z hamakami i innymi atrakcjami. Bulaj już otwarty [zdjęcia]

2017-10-17 15:41:07 (ost. akt: 2017-10-17 16:10:21)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Bulaj to nowa nazwa biblioteki dla dzieci i młodzieży przy ul. Zamkowej, która we wtorek została otwarta po remoncie. Całość kosztowała prawie 300 tysięcy złotych.

Biblioteka dla dzieci i młodzieży przeszła poważną modernizację. W pomieszczeniach przy ul. Zamkowej 1 na młodych czytelników czekają wyremontowane pomieszczenia na dwóch poziomach. Są tutaj regały dostosowane do wieku, wydzielone miejsca nauki oraz relaksu, jak np. hamaki. Dzieci i młodzież mogą również korzystać ze strefy xbox z grami edukacyjnymi, a także interaktywne urządzenia. W bibliotece można również skorzystać ze stanowiska z komputerami. Wszystko kosztowało prawie 300 tys. zł.

— Na początku czerwca dzieci pomogły zaprojektować tę bibliotekę swoich marzeń — mówił Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej, podczas wczorajszego uroczystego otwarcia wyremontowanej placówki przy ul. Zamkowej. — Nam pozostało stworzyć ideę trzeciego miejsca, w którym chce się być przez cały czas, sześć dni w tygodniu, gdzie będzie można przychodzić na zajęcia z robotyki, a także zorganizować własne urodziny. Mamy nadzieję, że dzieci będą chciały tutaj przychodzić i spędzać czas grając i czytając, bo jedno drugiego nie wyklucza.

Sam remont pomieszczeń kosztował 30 tys. zł i został sfinansowany z budżetu biblioteki. Wyposażenie kosztowało 251 tys. zł, a pieniądze na ten cel wyłożyły Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (200 tys. zł) oraz Urząd Miejski w Elblągu (51 tys. zł).

O tym, że biblioteka będzie się cieszyła popularnością jest przekonany prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
— Wiele osób mówi, że młodzież odchodzi od książki, że woli telefony komórkowe, komputery. Moje pokolenie wychowywało się z książką w ręku. Elektroniczne formy są fajne, ale nie zastąpią książki, którą można wypożyczyć i przeczytać — mówił podczas otwarcia biblioteki.
AKT