Czwartek, 24 czerwca 2021. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Gdzie zbudują kanał przez Mierzeję Wiślaną?

2017-10-18 14:12:56 (ost. akt: 2017-10-18 14:36:47)
Projekt kanału przez Mierzeję Wiślaną

Projekt kanału przez Mierzeję Wiślaną

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

Jedno jest pewne. Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną powstanie w gminie Sztutowo. Dokładną lokalizację przekopu poznamy jednak w czwartek (18.10) podczas wyjazdowego posiedzenia Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, które wyjątkowo odbędzie się Tolkmicku. Minister Marek Gróbarczyk wraz z posłami odwiedzi także Elbląg i weźmie udział w obradach jutrzejszej sesji Rady Miejskiej

Podczas czwartkowego (19.10) posiedzenia w Tolkmicku minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk podsumuje m.in dotychczasowe prace związane z przygotowaniem do budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną.

— Została podpisana i funkcjonuje już tzw. specustawa uchwalona przez Sejm, w tej chwili jest wykonywana cała dokumentacja dotycząca tej inwestycji i jutro pan minister ma wskazać ostateczną lokalizację przekopu, bo to zostało przez naukowców ustalone i uzgodnione z ministerstwem. Wierzę w to, że zgodnie z harmonogramem, w przyszłym roku, na jesieni pierwsze koparki rozpoczną pracę przy realizacji tej inwestycji — mówi poseł Jerzy Wilk (PiS).

Poseł już wie, gdzie powstanie kanał, ale tej tajemnicy zdradzić nie chciał. Wiadomo, że kanał będzie budowany w gminie Sztutowo, a pod uwagę brane były lokalizacje w Przebrnie, Piaskach, Skowronkach i w Nowym Świecie, choć to ta ostatnia była często wskazywana jako najbardziej optymalna. Mogę powiedzieć, że to będzie najlepsze rozwiązanie: przy wyborze tej lokalizacji brano pod uwagę wszystkie "za" i "przeciw" — dodaje poseł Wilk.

Minister Marek Gróbarczyk i poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk, przewodnicząca Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, wezmą także udział w czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Elblągu. Około godziny 10.30, po krótkim wystąpieniu goście wraz z Witoldem Wróblewskim, prezydentem Elbląga oraz Markiem Pruszakiem, Przewodniczącym RM w Elblągu oraz z radnym Januszem Hajdukowskim (PiS) udadzą się do Tolkmicka na posiedzenie.

A około godziny 16 przyjadą ponownie do Elbląga.
— Goście, wśród których znajdą się przedstawiciele ministerstwa, a także posłowie wszystkich partii, obejrzą m.in. terminal pasażerski i towarowy w elbląskim porcie, starówkę wraz z bulwarem, a jeśli starczy czasu odwiedzimy także nasze muzeum. Elbląg będzie kluczowym beneficjentem tej wielkiej inwestycji, podobnie jak mniejsze miejscowości nadzalewowe. To nasza ogromna szansa rozwoju — dodaje Marek Pruszak.
as

Konferencja prasowa Jerzego Wilka

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB