Poniedziałek, 14 czerwca 2021. Imieniny Bazylego, Elizy, Justyny

Smutne święto 16 PDZ w Elblągu. Dowództwo dywizji wkrótce opuści miasto [zdjęcia]

2017-10-21 17:41:52 (ost. akt: 2017-10-21 18:31:06)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana w sobotę świętowała 98. rocznicę powstania. To ostatnie takie obchody w Elblągu. Dowództwo dywizji, które stacjonowało w tym mieście od 1949 roku, w najbliższych dnia przeprowadzi się do Białobrzegów koło Warszawy.

16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana z okazji swojego święta przygotowała dla mieszkańców Elbląga festyn, który odbył się w sobotę (21.10) na Starym Mieście. Także tutaj po południu odbył się uroczysty apel zakończony defiladą.

— Dzisiejsza uroczystość jest dowodem naszego przywiązania do tradycji, z której wyrasta siła, z jaką każdego dnia realizujemy zadania stojące przed naszą dywizją oraz okazją do oddania czci i szacunku poprzednikom — mówił gen. dyw. Marek Sokołowski, dowódca 16 PDZ. — Miniony rok to realizacja szeregu ważnych przedsięwzięć, które charakteryzowały się ogromny wysiłkiem i zaangażowaniem żołnierzy, pracowników resortu i podległych jednostek 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Generał Sokołowski przypomniał, że jednostki dywizji stacjonują w czterech województwach.
— Z okazji naszego święta serdeczne słowa podziękowań pragnę złożyć władzom województwa, władzom samorządowym, powiatowym, miejskim, gminnym, w których stacjonują jednostki wojskowe naszej dywizji za życzliwy klimat i wsparcie okazywane dywizji — mówił. — My żołnierze i pracownicy 16 PDZ dołożymy wszelkich starań, aby kolejne lata były dla dywizji godną kontynuacją chlubnych tradycji.

Na koniec swojego przemówienia odniósł się do zaplanowanej za kilka dni przeprowadzki dowództwa dywizji z Elbląga do Białobrzegów koło Warszawy.
— I jeszcze wszystkim przypomnę, że z Elblągiem się nie żegnamy. Wszyscy wiedzą, że sztab dywizji zmienia swoje miejsce, ale duchem, sercem zawsze jesteśmy z wami, z Elblągiem — deklarował.

Do wyprowadzki sztabu dywizji z Elbląga odniósł się w swoim przemówieniu prezydent miasta Witold Wróblewski.
— Dla naszego miasta to decyzja przyjmowana z trudem i żalem — mówił. — Wielokrotnie przy każdej możliwej okazji powtarzałem nierozerwalny związek Elbląga z siedzibą sztabu 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Przez kilkadziesiąt lat było to tożsame: Elbląg i 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana. Niestety, zostało to zmienione. Dzisiejsze święto jest zarazem dla miasta i wielu osób związanych z wojskiem smutne. W nowej lokalizacji życzę abyście drodzy żołnierze odnaleźli równie życzliwą i przyjazną społeczność, jak nasza. Dzisiaj razem z elblążanami chcę się pokłonić żołnierzom dywizji, którzy służyli w niej na przestrzeni minionych dziesięciu dekad i serdecznie podziękować. Elblążanie są z was dumni i zawsze będą pamiętali o chlubnej historii, jaką w naszym mieście zapisała 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana.

Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej, przypomniał, że elbląska rada ustanowiła 2017 r. rokiem gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego.
— W naszym mieście spędził większość życia. Żołnierz niezłomny, który służył Bogu i Ojczyźnie, który w Małopolsce organizował walkę zbrojną przeciwko okupantowi niemieckiemu, a po wojnie prześladowany, torturowany spędził osiem lat w więzieniu, jednak do końca służył Bogu i Ojczyźnie, szerząc kult miłosierdzia — mówił Pruszak.

Z okazji święta przewodniczący Rady Miejskiej uhonorował medalem okolicznościowym gen. Marka Sokołowskiego oraz inspektora Wojsk Lądowych gen. bryg. Wojciecha Grabowskiego.

Przypomnijmy także, że dla gen. Sokołowskiego to prawdopodobnie ostatni dni w roli dowódcy 16 PDZ. W minionym tygodniu oddał się do dyspozycji ministra obrony narodowej, a decyzja w jego sprawie ma być znana na początku nowego tygodnia. Gen. Sokołowski w sobotę nie chciał rozmawiać z dziennikarzami.
AKT


Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Czytelnik #2356783 | 5.172.*.* 23 paź 2017 09:11

  To teraz Rosjanie przejdą przez nasze województwo bez żadnego oporu. Pozostaje nam kupić psy obronne !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kat #2356268 | 83.6.*.* 22 paź 2017 14:27

  Maciarenko ma rozkaz rozbić, zdeorganizować i zdemoralizować armię to to robi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. a jak ułożył sobie życie w Elblągu #2356035 | 195.136.*.* 22 paź 2017 06:40

  to już trudno ... takie wojsko

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. alekss #2355996 | 83.9.*.* 21 paź 2017 23:02

  no to mamy dobrą zmianę i durnia szefa MON.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. cde #2355933 | 178.235.*.* 21 paź 2017 20:42

  15. roz.... teraz 16. Amerykanie i OTK obronią.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)