Sobota, 10 czerwca 2023. imieniny: Bogumiła, Diany, Małgorzaty

Nadchodzi trudny okres dla bezdomnych

2017-10-31 15:00:32 (ost. akt: 2017-10-31 15:02:45)

Autor zdjęcia: archiwum Straży Miejskiej w Elblągu

Strażnicy miejscy od 1 stycznia do 30 października tego roku przewieźli do pogotowia socjalnego i pozostawili do wytrzeźwienia 277 osób nietrzeźwych; 90 procent z nich to osoby bezdomne.

Jesień i zima to czas szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych. Spadek temperatury powietrza, deszcz i śnieg często występujący w tym okresie dodatkowo nie pomaga im w przetrwaniu, a także radzeniu sobie z codziennością.
W tym czasie bezdomni przebywają w pustostanach, na klatkach schodowych, w piwnicach, na terenach ogródków działkowych czy w komórkach, a nawet pod gołym niebem rozgrzewając się dużą ilością alkoholu, co niestety może doprowadzić do utraty zdrowia i życia.

Strażnicy miejscy od 1 stycznia do 30 października tego roku przewieźli do pogotowia socjalnego i pozostawili do wytrzeźwienia 277 osób nietrzeźwych; 90 procent z nich to osoby bezdomne. Ogólnie wszystkich interwencji w stosunku do osób bezdomnych było 363.

Straż Miejska wspólnie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej szczególnie w okresie jesienno – zimowym zwiększa kontrole miejsc przebywania osób bezdomnych informując o instytucjach pomocowych, z których mogą skorzystać w razie potrzeby. Zdarzają się osoby, które naprawdę potrzebują i chcą pomocy, lecz znaczna większość bezdomnych ją odrzuca.

W przeszłości zdarzały się już ofiary chłodów, dlatego szczególnie zimą każda forma pomocy jest ważna. Jeśli znasz miejsca, w których przebywają bezdomni poinformuj straż miejską dzwoniąc pod numer alarmowy 986.
Karolina Wiercińska, Straż Miejska w Elblągu