Teren po Porto 55 ma nowego właściciela. Co powstanie przy Nowowiejskiej?

2017-11-10 07:26:15(ost. akt: 2017-11-10 09:06:36)

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Teren w centrum Elbląga, na którym miała powstać galeria handlowa Porto, ma nowego właściciela. Ten na razie nie zdradza swoich planów co do tej działki.
Nowym właścicielem działki u zbiegu ul. Nowowiejskiej i Królewieckiej jest spółka TJ Group, która jest zarejestrowana w Olsztynie. Trudno powiedzieć, co nowy inwestor zamierza zrobić z tym terenem i czy podobnie jak poprzedni właściciel, zamierza tu budować wieżowiec.
— Nie mogę na razie udzielić informacji na ten temat. Więcej będziemy mogli ujawnić dopiero po nowym roku — mówi pełnomocnik firmy Jarosław Kraiński.

Jedno jest pewne. Ten teren czeka na zabudowę od dobrych kilku lat. Najpierw duński inwestor planował wybudowanie galerii handlowej Porto 55. Plany były ambitne, ruszyły nawet prace, rozpoczęto szukanie chętnych na wydzierżawienie powierzchni handlowej w galerii oraz planowano przebudowę okolicznych ulic. W Porto 55 miało się znaleźć około 100 sklepów, w tym odzieżowe, obuwnicze, kosmetyczne, sportowe, ze sprzętem RTV AGD, a także supermarket i kawiarnie. Miało być również kino.

Plany legły w gruzach, gdy latem 2013 r. sąd ogłosił upadłość inwestora - spółki Sjaelso, czyli Teren wyrównano, posiano trawę i w takim stanie znajduje się do dzisiaj.

Kolejny rozdział w historii tego terenu rozpoczął się w 2016 r. Syndykowi masy upadłościowej udało się w końcu sprzedać tę działkę. Za ponad 2,8 mln zł kupiła ją wtedy spółka z Krakowa, a ta odsprzedała ją deweloperowi z Bydgoszczy. Plany były ambitne. Zakładały, że w tym miejscu powstanie budynek składający się z trzech części, którym, oprócz mieszkań, znajdą się również lokale na działalność handlową i usługową. Pierwszą część miał tworzyć 17-kondygnacyjny budynek mieszkalny z wejściem od ul. Nowowiejskiej. Inwestor wystąpił nawet do elbląskiego ratusza o pozwolenie na budowę. I na tym historia się zakończyła.
— Departament Architektury Urzędu Miejskiego w odpowiedzi zwrotnej przekazał inwestorom, że złożyli wniosek bez projektu. Wskazaliśmy, że należy go dostarczyć, ale firma tego nie uzupełniła, więc wniosek pozostał bez rozpoznania. Nie był on procedowany, bo zabrakło niezbędnych dokumentów — mówi Łukasz Mierzejewski z zespołu prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Ostatecznie bydgoski developer zrezygnował z planów prowadzenia inwestycji w Elblągu. Firma sprzedała za to teren u zbiegu Nowowiejskiej i Królewieckiej, a jego nowym właścicielem jest wspomina na początku spółka z Olsztyna.
as

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. QAZ #2370993 | 77.254.*.* 10 lis 2017 08:58

    Osoby stojące za tą spółką to również osoby które stoją za deweloperem z Mławy, który w Elblągu już budował. Czyli jest szansa, że tym razem coś powstanie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. Don Pedro #2370991 | 91.102.*.* 10 lis 2017 08:56

    Firma założona we wrześniu 2017. I to wszystko - Pan minister Ziobro powinien się temu przyglądać - kapitał zakładowy spółki z o.o. - 50 000 PLN !!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz