To było wyjątkowo udane "Lato w Formie"

2017-11-21 12:14:40(ost. akt: 2017-11-21 12:26:03)
Jedną z atrakcji tegorocznego Lata w Formie był cykl spektakli "Rozbójnicy na ulicy"

Jedną z atrakcji tegorocznego Lata w Formie był cykl spektakli "Rozbójnicy na ulicy"

Autor zdjęcia: mat. organizatora

To było wyjątkowo udane lato w Elblągu. Przez ponad trzy miesiące na mieszkańców i turystów czekała ponad 100 wydarzeń: muzycznych, tanecznych, sportowych i kulturalnych. W tym roku Elbląg odwiedziło także prawie 45 tysięcy gości z Polski i zagranicy.
Letnie imprezy rozpoczęły się już 1 czerwca, wraz z Dniem Dziecka. Zabawa dla najmłodszych była jednak tylko wstępem do całej gamy imprez, które cyklicznie odbywały się w czasie wakacji w mieście. Przede wszystkim oprócz stałych punktów, jak działająca na placu katedralnym weekendowa scena muzyczna, miasto pokusiło się o wprowadzenie kilku nowości do harmonogramu Lata w Formie. Była to m.in akcja "Przystanek Starówka", który działał w każdy weekend wakacji od godziny 11 do 17 przed Ratuszem Staromiejskim. Tutaj uczestnicy zajęć mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych, muzycznych i fotograficznych. Atrakcją spotkań były także przystanki, m.in. Ameryka Południowa czy Indie, na których można było oglądać prace plastyczne dzieci z tych krajów.

— Całkowitą nowością Lata w Formie były w tym roku także warsztaty Szkicologia, które wymyśliły elbląska architekt Ada Ronżewska-Kotyńska oraz artystka Olga Hońko. Był to cykl warsztatów rysunkowych i plenerów, prowadzonych pod okiem wybitnych artystów. Z zajęć skorzystało około 200 osób — mówi Adam Jocz, dyrektor Departamentu Promocji i Kultury UM w Elblągu. Wprowadziliśmy także projekt "Uwolnić ulicę Stary Rynek". To tutaj artyści, ludzie kultury, twórcy ludowi, animatorzy - słowem każdy kto posiadał jakieś zdolności - mogli za darmo i bez żadnych formalności zająć miejsce na Starym Rynku, by podzielić się swoimi umiejętnościami i pasją z elbląską widownią.

Wakacje w Elblągu minęły pod znakiem imprez plenerowych, koncertów, warsztatów artystycznych i kulturalnych, czy spotkań w kinie pod chmurką. W organizację Lata w Formie włączyły się praktycznie wszystkie elbląskie instytucje kultury. Niezwykłą popularnością cieszył się m.in. cykl spotkań "Lato pełne smaków", które prowadziła Biblioteka Elbląska. Tutaj każdy mógł zgłębić tajniki zdrowego żywienia na bazie tradycyjnych receptur.

— Tłumy na elbląskie Stare Miasto i nad rzekę Elbląg przyciągnął także Festiwal Food trucków, który po raz pierwszy gościł w naszym mieście. Na gości czekały różnorodne smaki, od dobrze znanych burgerów i domowych zapiekanek, po specjały kuchni hiszpańskiej, meksykańskiej, węgierskiej, amerykańskiej czy też japońskiej — przypomina Adam Jocz.

W każdy letni weekend na placu katedralnym działała także muzyczna scena. Tutaj na elblążan i turystów czekał cały przekrój muzycznych dźwięków, począwszy od tradycyjnych nut klasycznych, folklor, przez pop i rock, skończywszy na ciężkich metalowych brzmieniach. Na scenie wystąpiło łącznie 18 wykonawców: wokalistów, m. in. Tomasz Steńczyk, Łukasz Gesek, Gracjan Kalandyk i zespołów muzycznych jak Asteria, Fumez, The Nierrobers, czy Cała Góra Barwinków.

Podczas Lata w Formie można było także zadbać o zdrowie i kondycję fizyczną. O rekreację na świeżym powietrzu postarał się elbląski MOSiR, oferując całą gamę imprez sportowych.

— Rekordowy w tym roku, 9. Bieg Piekarczyka, turnieje piłki siatkowej, koszykówki, biegi na orientację, dwa Festiwale Sportów Wodnych na rzece Elbląg, czy wycieczki rowerowe w okolice Elbląga to tylko kilka przykładów z całej gamy imprez, które zorganizowaliśmy w ramach wakacji z MOSiR-em — wylicza Andrzej Bugajny, dyrektor placówki. — Łącznie z zaproponowanych atrakcji skorzystało ponad 4,5 tysiące osób.

Oferta Lata w Formie była promowana m. in. w mediach społecznościowych i lokalnych, na plakatach i folderach, a nawet w liniach lotniczych i magazynie niemieckim, który był rozdawany podczas tragów.

Rekordowy sezon zaliczył także PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, który od 1 lutego br. zajmuje się także prowadzeniem punktów Informacji Turystycznej w Elblągu.

— Od początku roku, do piątku, 17 listopada, Elbląg odwiedziło prawie 45 tysięcy turystów. To o 8,4 tysięcy osób więcej niż w ubiegłym roku, w tym samym czasie. W punktach informacji turystycznej turyści mogą kupić pamiątki z Elbląga: magnesy na lodówkę, retro pocztówki z widokiem starego i nowego miasta, breloczki z Piekarczykiem, ozdobne kubki, płócienne torby czy książki. Nasza ekipa jeździ także na różnego rodzaju targi turystyczne, gdzie nabywa dobrych doświadczeń, a to przekłada się m.in. na naszą pracę. Poza tym wielu turystów odwiedza takie targi i już tam może z pierwszej ręki dostać wszystkie potrzebne informacje na temat walorów naszego miasta i całego regionu — mówi Leszek Marcinkowski.

Świetnym rezultatem tych działań było przyznanie w tym roku Informacji Turystycznej w Elblągu certyfikatu trzech gwiazdek za jakość obsługi osób odwiedzających nasze miasto i okolice. Pracownicy elbląskiego PTTK przez cały wakacyjny sezon organizowali także niezwykle popularne spotkani z cyklu "Soboty z przewodnikiem". Podczas wycieczek mieszkańcy oraz turyści zwiedzili najciekawsze miejsca w Elblągu, a każde ze spotkań związane było tematycznie z zabytkami i historią miasta.
Na organizację Lata w Formie przeznaczono w tym roku 260 tysięcy zł.
as

Źródło: Dziennik Elbląski