Sobota, 19 czerwca 2021. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Jak się żyje w Milejewie?

2017-11-26 18:00:00 (ost. akt: 2017-11-24 12:47:47)
Krzysztof Szumała

Krzysztof Szumała

Autor zdjęcia: arch. prywatne

Krzysztof Szumała od trzech lat jest wójtem Milejewa. To jego pierwsza kadencja na tym stanowisku. Rozmawiamy o tym, jak się żyje w Milejewie.

— Jak się żyje w Milejewie?
Krzysztof Szumała, wójt gminy Milejewo. — To pytanie jest bardziej skierowane do mieszkańców gminy Milejewo. Chciałbym wierzyć, że dobrze, albo chociaż lepiej. Zdaję sobie sprawę, że każdy mieszkaniec ma swoje indywidualne potrzeby i problemy. Zadaniem wójta i Rady Gminy jest takie kierowanie gminą, aby każda podejmowana decyzja rozwiązywała problemy jak największej grupy społecznej. Nie ma takiego miejsca na ziemi, gdzie rozwiązuje się wszystkie problemy i zaspakaja wszystkie potrzeby. Mam głębokie przekonanie, że jeżeli, odrzucając wszelkiego rodzaju emocje i uprzedzenia, spojrzy się obiektywnie na decyzje, podejmowane przez władze samorządowe naszej gminy, to ocena będzie pozytywna.

— Za nami trzy lata pana kadencji na stanowisku wójta gminy Milejewo. Co by pan uznał za swój największy sukces?
— Zawsze to podkreślam, że największym moim sukcesem jest uśmiech człowieka, któremu mogłem pomóc. A nasza gmina jest postrzegana jako miejsce, gdzie ludzie wyjątkowo często się uśmiechają. Przechodząc do konkretów, za sukces można uznać ustabilizowanie finansów gminy, wprowadzenie mechanizmów oszczędnościowych w wyniku renegocjacji umów zawartych z kontrahentami i racjonalizacja wydatków. Działania te pozwoliły wygospodarować środki na współfinansowanie remontów dróg, zarówno gminnych jak i powiatowych, modernizację budynków użyteczności publicznej, przygotowanie dokumentacji projektowych i w konsekwencji skuteczne pozyskiwanie środków pomocowych na nasze inwestycje. Co roku zwiększamy środki na zadania realizowane przez organizacje pozarządowe, prężnie działające na terenie gminy Milejewo. Również, jeżeli chodzi o poprawę bezpieczeństwa, to nie mamy się czego wstydzić. Nasze Ochotnicze Straże Pożarne pozyskują, z naszą pomocą, nowy sprzęt, szkolą się, a ich strażnice są modernizowane. Sukcesem, niewątpliwie, są programy edukacyjne realizowane w naszej gminie. Olbrzymią satysfakcję daje nam również bardzo dobra i wręcz modelowa współpraca z instytucjami zarówno samorządowymi jak i państwowymi. Mam nadzieję, że również nasi przedsiębiorcy dobrze oceniają lokalną władzę. Staramy się być pomocni w rozwiązywaniu ich problemów i stwarzaniu lepszych warunków do rozwoju przedsiębiorczości, czego dowodem jest obniżenie w ostatnim roku stawek podatkowych od działalności gospodarczej oraz od środków transportu. Reasumując, myślę, że nie było by tych osiągnięć gdyby nie dobra współpraca z całą Radą Gminy Milejewo oraz zaangażowanie pracowników Urzędu Gminy i podległych jednostek.

— Na co najczęściej narzekają mieszkańcy gminy? Co jest ich największym problemem?
— Od lat, największym problemem, mimo widocznych gołym okiem pozytywnych zmian, jest stan dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie nasi mieszkańcy będą mogli korzystać z kolejnych wyremontowanych odcinków dróg. Wspólnie z powiatem elbląskim i gminą Elbląg sfinansowaliśmy dokumentację techniczną na przebudowę dróg powiatowych w gminie Milejewo i gminie Elbląg. Dla części mieszkańców naszej gminy problemem jest niewystarczająca sieć kanalizacji zbiorczej. W ubiegłym roku opracowaliśmy wstępną dokumentację odcinka sieci kanalizacji zbiorczej Elbląg – Milejewo.

— W budżecie na 2017 r. udało się zaplanować nadwyżkę, prawie 13 tys. zł. To udało się po raz pierwszy od wielu lat?
— Zaplanowanie nadwyżki czy deficytu budżetowego, jest tyleż matematyczną co techniczną czynnością. Nie należy tego przeceniać ani demonizować. Najważniejsza jednak jest realizacja budżetu i wynik jaki się osiąga na koniec każdego roku. Z dumą mogę powiedzieć, że ostatnie dwa lata kończyliśmy z kilkusettysięczną nadwyżką. Jest to efekt wprowadzonych przeze mnie rozwiązań organizacyjnych i oszczędnościowych połączonych z wytężoną pracą.

— Wiele zmienia się w sołectwach gminy Milejewo.
— Bez zaangażowania mieszkańców w poszczególnych sołectwach, na nic zdały by się budowy świetlic, boisk, placów zabaw i wiele innych przedsięwzięć finansowanych z budżetu gminy. To mieszkańcy sami wiedzą najlepiej, co jest w ich miejscowościach potrzebne. Pozytywne zmiany w naszych sołectwach, też można określić mianem sukcesu. Pięknieją nasze miejscowości, coraz więcej osób bierze udział w licznych imprezach integracyjnych, chcąc się utożsamiać z naszą Małą Ojczyzną. Myślę, że elementem jeszcze bardziej jednoczącym naszych mieszkańców, będzie podjęcie przez Radę Gminy uchwały ustanawiającej herb Gminy Milejewo. Mamy już projekt herbu, który uzyskał pozytywną opinię Komisji Heraldycznej.

— Czy podjął Pan już decyzję o starcie w wyborach samorządowych 2018 r. Co będzie najważniejszym zadaniem/inwestycją w kadencji 2018-22? Nad czym powinny skupić się w tych latach władze gminy?
— Tak, podjąłem decyzję o kandydowaniu w najbliższych wyborach na wójta Gminy Milejewo. Moja decyzja jest wynikiem rozmów z naszymi mieszkańcami, którzy pozytywnie oceniają moją pracę.
Najważniejsze zadania na kadencję 2018 -2022, to dalsze wspieranie aktywnych mieszkańców, kontynuacja inwestycji drogowych, budowa kanalizacji oraz rewitalizacja centrów naszych miejscowości.
AKT

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Hmmm #2384197 | 188.146.*.* 27 lis 2017 20:38

  Szanuj wójta swego bo możesz mieć gorszego. Dajmy Mu kolejna kadencje I zobaczymy. Wiele zależy też od kontrkandydatek. Obietnicami nikt się Nie najadł. Dwie kadencje to czas minimum i optimum. Powodzenia!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. xyz #2383857 | 213.184.*.* 27 lis 2017 12:29

  No i super kandyduj chłopie, za Twojej kadencji nigdy nie było afer i skandali. Robisz swoje chociaż za to należy ci się szacunek.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Mieszkaniec Gminy #2383854 | 213.184.*.* 27 lis 2017 12:25

  Panie Krzyśku, tak trzymać! Wiadomo, że nie od razu Rzym zbudowano, widzę ile przez te 3 lata się zmieniło i naprawdę cieszę się, że odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu. Niech Pan kandyduje, bo strach pomyśleć jak mógłby zniszczyć to wszystko ktoś, kto nie wie jak pracuje teraz urząd gminy. Wiadomo, że zawsze znajdzie się garstka ludzi, którym po prostu się nie dogodzi. Ja jednak w pełni Pana popieram. I niech pieski szczekają, a karawana jedzie dalej!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Barnaba #2383516 | 79.187.*.* 26 lis 2017 20:16

  Panie Wójcie, droga z Milejewa do Pomorskiej Wsi przez Kamiennik Wielki urąga wszelkim standardom. To właściwie nie droga a hardcorowe wyzwanie. Niszczona przez ciężki sprzęt i samochody ciężarowe wożące ścięte drewno. Czy naprawdę trzeba jakiejś tragedii aby coś z tą drogą zrobiono? Wyjechałem stąd dawno temu, przyjeżdżam regularnie na groby bliskich, za każdym razem widzę, że jest coraz gorzej. Czy jest jakaś szansa na remont tego odcinka drogi?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz