Film "FC Roma" i spotkanie z reżyserem

2017-11-27 09:38:50(ost. akt: 2017-11-27 09:44:53)
Kadr z filmu "FC Roma" Tomáša Bojara

Kadr z filmu "FC Roma" Tomáša Bojara

Autor zdjęcia: arch. dystrybutora

W środę 29 listopada podczas prezentacji czeskiego filmu "FC Roma" w klubie Mjazzga będzie można się spotkać się z jego reżyserem Tomášem Bojarem.
Wstęp wolny. Początek o godz. 20.

FC Roma to dokumentalna tragikomedia o wyjątkowym klubie piłkarskim, którego wszyscy członkowie są Romami. Niestety z tego powodu nie są w stanie rozegrać prawdziwego meczu. Jak zakończy się ich walka o równe traktowanie?

W 2015 roku do rozgrywek najniższej czeskiej ligi piłkarskiej dopuszczony został wyjątkowy klub: FC Roma, który składa się wyłącznie z graczy narodowości romskiej. Mimo, że każdy miłośnik piłki nożnej zna kampanię UEFA „Powiedz NIE rasizmowi”, wciąż są miejsca, gdzie nie wszyscy piłkarze są równo traktowani na boisku. Mniejszość romska nie cieszy się dużym poparciem w Czechach, dlatego inne kluby nieustannie odmawiają gry z drużyną romską.

FC Roma większość meczy wygrywa więc… walkowerem. Film pokazuje niesamowitą siłę, z jaką trener drużyny i jeden z graczy starają się przekonać inne kluby do stoczenia prawdziwej walki na boisku. Równocześnie spotykają się również z władzami lokalnymi, które mogłyby pomóc w przekonaniu innych drużyn do czystej walki. Film, który pokazuje jak ważny w przełamywaniu barier mógłby być sport, gdyby wszyscy chcieli przestrzegać reguł fair play.
Informacja Mjazzgi


Źródło: Dziennik Elbląski