Piątek, 1 lipca 2022. imieniny: Bogusza, Haliny, Mariana

Pokonują trudności. Niepełnosprawni sportowcy rywalizują w Elblągu [zdjęcia]

2017-12-01 10:32:16 (ost. akt: 2017-12-01 11:06:12)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Cztery drużyny biorą udział w międzynarodowym turnieju hokeja na sledżach, który w piątek rozpoczął się w Elblągu. Równocześnie rozgrywane są mistrzostwa Elbląg Cup sportowców niepełnosprawnych w pięciu innych dyscyplinach.

Ten weekend w Elblągu upłynie pod znakiem rywalizacji niepełnosprawnych. Jako pierwsi, już w czwartek (30.11), do rywalizacji przystąpili tenisiści stołowi i łyżwiarze szybcy.

W piątek (01.12) przyszedł czas na hokeistów, którzy przez dwa dni będą rywalizowali na lodowisku Helena przy ul. Karowej w Elblągu.
— Bardzo się cieszę, że po raz kolejny ten turniej odbywa się w Elblągu. Wszystkim zawodnikom życzę udanej zabawy — mówił prezydent miasta Witold Wróblewski podczas uroczystego otwarcia turnieju. — Dziękuję Integracyjnemu Klubowi Sportowemu Atak Elbląg, który kolejny raz organizuje takie świetne przedsięwzięcie oraz Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który wspiera nasze, elbląskie inicjatywy.

— Sport dla osób niepełnosprawnych jest bardzo ważny. Pokazują, jak pięknie można pokonywać trudności. Gdy rywalizują na arenach sportowych, to nie widać, że są niepełnosprawni, to są tacy sami sportowcy jak inni, czasami tylko muszą trochę więcej wysiłku włożyć w osiągnięcie swojego wyniku — mówi Janusz Surmacz, dyrektor olsztyńskiego oddziału PFRON. — Mam nadzieję, że Atak Elbląg będzie chciał organizować podobne imprezy i w przyszłości będą się one odbywały ponownie i to na jeszcze większą skalę.

W turnieju hokeja na sledżach uczestniczą cztery drużyny. Do Elbląga przyjadą trzy zespoły zagraniczne: Vienna Wiedeń (Austria), Region Moskwa (Rosja) i HC Studenka (Czechy). Stawkę uczestników uzupełnia Atak Elbląg, który jest jedynym klubem w Polsce szkolącym osoby niepełnosprawne w grze w hokeja na sledżach. To już dwunasty turniej w tej dyscyplinie organizowany przez elbląski klub.
— Zawsze dokładaliśmy wszelkich starań, żeby nasze turnieje stały na dobrym poziomie organizacyjnym, ale i przede wszystkim sportowym — mówi dyrektor Ataku Aneta Rękas-Woźna.

W bardzo silnym składzie do Elbląga przyjechali Rosjanie.
—W ich składzie spodziewamy się pięciu-sześciu zawodników ze ścisłej kadry reprezentacji Rosji. To gwarantuje wysoki poziom rywalizacji podczas naszego turnieju — mówi trener elbląskich hokeistów Sylwester Flis. — Stałym uczestnikiem naszego turnieju jest czeska HC Studenka (Czechy). To klub, który w lidze czeskiej, zajmuje piąte miejsce.

Ciekawostką jest fakt, że w czeskim klubie występują na co dzień wypożyczeni z Ataku obrońcy Sylwester Flis i Sebastian Kartosz oraz napastnik Mateusz Murawski.

Mecze niepełnosprawnych hokeistów będą rozgrywane w hali lodowiska Helena przy ul. Karowej. Przez dwa dni rozgrywanych zostanie w sumie osiem spotkań. To najważniejsze, o pierwsze miejsce, zostało zaplanowane w sobotę o godz. 16. Wstęp na wszystkie jest bezpłatny.

— To szansa przeżycia niezwykłego wydarzenia. Nigdzie w Polsce nie ma podobnej dyscypliny — zaprasza dyrektor klubu Aneta Rękas-Woźna. — Nasi hokeiści bardzo solidnie przygotowywali się do turnieju.

— W listopadzie przebywaliśmy na dwóch zgrupowaniach kondycyjno-szkoleniowych, wylewając masę potu na lodowisku Helena. Zawodnicy pracowali nad techniką, kondycją, skupieniem się i nad kolektywną grą — mówi trener Flis. — Do turnieju przystąpimy w najsilniejszym składzie z Radosławem Drepałą, Krzysztofem Sekulskim, Sylwestrem Flisem oraz Mateuszem Murawskim na czele. Celem zespołu jest awansować do finału.
Najlepsze zespoły otrzymają medale i puchary. Uhonorowani zostaną także najlepsi hokeiści.

Ciekawie zapowiada się również rywalizacja niepełnosprawnych sportowców w otwartych mistrzostwach Elbląg Cup. Zawodnicy będą zmagali się w pięciu dyscyplinach: tenisie stołowym, łyżwiarstwie szybkim, siatkówce, judo oraz bocci. Rywalizacja potrwa do najbliższej niedzieli.
— Impreza może dojść do skutku dzięki dotacji finansowej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych — mówi prezes Ataku Tomasz Woźny. — Spodziewamy się rekordowej liczby zawodników. Zawody z ich udziałem będą się odbywały w trzech obiektach w Elblągu: halach przy al. Grunwaldzkiej i Browarnej oraz hali lodowiska przy ul. Karowej.

Plan rozgrywek
• Czwartek
godz. 16.30-19.30 tenis stołowy, hala sportowo-widowiskowa al. Grunwaldzka 135
od godz. 20 łyżwiarstwo szybkie, lodowisko Helena przy ul. Karowej 1
• Piątek
godz. 9. uroczyste otwarcie, lodowisko Helena ul. Karowa 1
godz. 9.30-16 tenis stołowy oraz boccia, lodowisko Helena ul. Karowa 1
godz. 9.15-18 mecze hokeja na sledżach, lodowisko Helena ul. Karowa 1
od godz. 18 łyżwiarstwo szybkie, lodowisko Helena ul. Karowa
• Sobota
godz. 9-18 mecze hokeja na sledżach, Lodowisko Helena ul. Karowa 1
godz. 9.30-13 boccia, siatkówka, judo, hala Gimnazjum nr 9 ul. Browarna 1
od godz. 13 łyżwiarstwo szybkie, lodowisko Helena ul. Karowa 1
• Niedziela
od godz. 8 łyżwiarstwo szybkie, lodowisko Helena ul. Karowa 1
godz. 9-13 judo, siatkówka, hala sportowo-widowiskowa al. Grunwaldzka 135