Czwartek, 7 lipca 2022. imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Marlena Szwemińska z Oleśna została wolontariuszem roku

2017-12-01 11:04:09 (ost. akt: 2017-12-01 11:27:40)
Wręczenie nagrody „Wolontariusz Powiatu Elbląskiego" Marlenie Szwemińskiej

Wręczenie nagrody „Wolontariusz Powiatu Elbląskiego" Marlenie Szwemińskiej

Autor zdjęcia: Anna Dawid

W piątek (1.12) podczas sesji Rady Powiatu w Elblągu przyznano Marlenie Szwemińskiej z Oleśna doroczną nagrodę i tytuł „Wolontariusz Powiatu Elbląskiego".

Nagrodę wręczyli Maciej Romanowski, starosta elbląski i Ryszard Zagalski, przewodniczący Rady Powiatu w Elblągu.

— Jestem bardzo wzruszona tym wyróżnieniem, aż odjęło mi mowę, a to jest dziwne, bo jestem osobą, która lubi mówić dużo. Ta nagroda nobilituje i jest to dla mnie wielkie wydarzenie. Nie spodziewałam się tego — powiedziała tuż po odebraniu wyróżnienia Marlena Szwemińska.

Marlena Szwemińska jest nauczycielką i pedagogiem socjalnym z wieloletnim stażem. Na co dzień współpracuje z wieloma instytucjami i środowiskami zajmującymi się osobami niepełnosprawnymi. Jest organizatorem warsztatów plastycznych dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz udziela pomocy rodzicom i dzieciom niepełnosprawnym. Prowadzi prelekcje i szkolenia dla seniorów w ramach Uniwersytetu III Wieku. Jest społecznikiem i propagatorem kultury na wsi, gdzie aktywnie działa na rzecz rozwoju lokalnej społeczności.

W 2011 r . w Oleśnie powołała do życia i prowadzi Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi „Oleśno – wieś z pomysłem”. Jego celem jest integracja mieszkańców oraz działalność edukacyjna i artystyczna. W tym celu wraz z mężem w 2010 r. stworzyli „Stodolarnię” – miejsce gdzie lokalną kulturę tworzy wiejska młodzież i dzieci. W miejscu tym od kilku lat odbywają się warsztaty ceramiczne, plastyczne i teatralne, spotkania, wspólne wieczorki poetyckie, koncerty.

Od 2012 r. przy „Stodolarni” działa stworzone przez panią Marlenę Lokalne Muzeum Kultury Ludowej. Od 2010r. cyklicznie organizuje spotkania integracyjne dla osób niepełnosprawnych, podczas których mają okazję m.in. zaprezentować przygotowane przez siebie spektakle teatralne. Dużą popularnością cieszą się również kulturalne imprezy plenerowe organizowane przez Stowarzyszenie.


Co daje jej wolontariat?
— Przed wszystkim wielką satysfakcję, bo widzę uśmiechnięte dziecięce buzie i dorosłych, którzy lubią się spotykać i tworzyć przestrzeń wokół siebie. Wtedy ja też się cieszę — mówi pani Marlena.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Małgosia #2388185 | 178.235.*.* 1 gru 2017 17:34

    Gratuluję! Takich ludzi nam potrzeba!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz