Czwartek, 6 października 2022. imieniny: Artura, Fryderyki, Petry

Blisko 600 Niebieskich Kart w Elblągu! Co druga ofiara przemocy to kobieta

2017-12-01 13:31:23 (ost. akt: 2017-12-06 10:35:00)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Tylko w tym roku elbląscy policjanci założyli blisko 600 Niebieskich Kart. Większość pokrzywdzonych to kobiety. Co druga ofiara domowej przemocy była kobietą.

Trwa kampania społeczna „Biała wstążka”. Akcja jest wynikiem wydarzenia z 6 grudnia 1989 r., kiedy w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet, a 13 ranił, twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później, w 1991 r., kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet, Jako symbol tej akcji wybrali białą wstążkę, znak niewinności, mówiący o tym, że „my, mężczyźni, sami nie będziemy sprawcami przemocy i będziemy przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy: fizycznej, psychicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet”.

Przemoc wobec kobiet to wciąż spory problem, także w Elblągu i powiecie elbląskim, o czym świadczą policyjne statystyki. Tylko w tym roku elbląscy funkcjonariusze założyli blisko 600 Niebieskich Kart. Dotkniętych przemocą było prawie 1000 osób - co druga z nich była kobietą.

Elbląski Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w ubiegłym roku udzielił wsparcia aż 935 osobom.
— Z tego aż 75 procent były to osoby dotknięte przemocą w rodzinie, w większości kobiety. Odkąd ośrodek działa, czyli od 2008 r., zgłosiło się do nas po pomoc jedynie sześciu mężczyzn. To nie musi oznaczać, że nie stają się oni ofiarami przemocy rodzinnej. Jednak funkcjonujący w naszym społeczeństwie stereotyp silnego faceta, jest dla nich blokadą w proszeniu o pomoc. Również kobiety, szczególnie te z małych miejscowości, bojąc się ostracyzmu społecznego, czy rodzinnego, nie zgłaszają się do nas — mówi Anna Olszewska, prowadząca w ośrodku mediacje w sprawach rodzinnych.

Jak podkreśla Anna Olszewska warto z pomocy ośrodka skorzystać.
— Z wieloletniego doświadczenia wiem, że ofiara przemocy w rodzinie może na powrót zacząć prawidłowo funkcjonować społecznie i rodzinnie, może wyzwolić się od oprawcy. Warto więc skorzystać z pomocy profesjonalistów — zachęca Olszewska.

Jakie wsparcie można uzyskać w ośrodku?
— Oferujemy m.in.: pomoc prawną, psychologiczną, psychoterapię, pokrycie kosztów czasowego zakwaterowania lub udzielania schronienia, finansowanie okresowych dopłat do bieżących zobowiązań czynszowych, dostosowanie mieszkania do potrzeb osoby pokrzywdzonej przestępstwem w przypadku, gdy utrata sprawności fizycznej nastąpiła w wyniku przestępstwa, finansowanie przejazdów środkami komunikacji publicznej lub pokrywanie kosztów transportu związanych z uzyskiwaniem świadczeń i regulowaniem spraw określonych, pokrywanie kosztów żywności lub bonów żywnościowych — wylicza Anna Olszewska.
daw

W kampanię „Biała wstążka” włączyły się również instytucje z naszego regionu niosące pomoc osobom dotkniętym przemocą. W najbliższych dniach organizują dyżury specjalistów, podczas których będzie można skorzystać z ich porad.

ELBLĄG
• poniedziałek (4.12), godz. 11-13
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Komeńskiego 40
• środa, 6.12, godz. 8-11
Drzwi otwarte Zespołu Interdyscyplinarny, ul. Winna 9 (pokój 304)

ORNETA
• sobota (2.12), godz. 11-16
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, dyżur w punkcie konsultacyjnym

BRANIEWO
• poniedziałek (4.12)
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przy pl. Piłsudskiego 2, godz. 8-15 dyżur pracowników socjalnych, godz. 9-12 dyżur prawnika
godz. 15.30-17 dyżury pracowników w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej
godz. 9-13 dyżur specjalisty pracy z osobami doświadczającymi przemocy (w MOPS Braniewo)
• wtorek (5.12)
godz. 8-14 dyżury sądowego kuratora zawodowego w Sądzie Rejonowym

GMINA GODKOWO
• sobota (2.12), godz. 9-13
dyżur członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Zespołu Interdyscyplinarnego

MARKUSY
• sobota (2.12), godz. 8-11
Gminny Zespół Interdyscyplinarny w Markusach (GOPS Markusy)

RYCHLIKI
• piątek (1.12) godz. 10-13
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, dyżury policjanta, kuratora sądowego, pedagoga szkolnego, członka Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pracowników socjalnych

MŁYNARY
• sobota (2.12)
Posterunek Policji, ul. Dworcowa 9, dyżur w godz. 9-12
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Dworcowa 25, dyżur w godz. 12-15

Obrazek w tresci