Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Spłata długu, ale też inwestycje. To plan wydatków na 2018 rok

2017-12-07 12:36:23 (ost. akt: 2017-12-07 12:40:00)
Projekt budżetu na 2018 rok przedstawiono podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Elblągu

Projekt budżetu na 2018 rok przedstawiono podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Elblągu

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Znamy już projekt budżetu na 2018 rok. W piątek (8.12) o godz. 14 w sali 301 Urzędu Miejskiego w Elblągu rozpocznie się dyskusja nad nim. Debata otwarta jest dla mieszkańców i każdy z przybyłych będzie mógł zabrać w niej głos.

Jaki będzie nadchodzący rok dla miejskich finansów i na realizację, których inwestycji możemy liczyć?
— Przygotowaliśmy projekt budżetu bez zaciągania przez miasto kredytów i emisji obligacji. Ma to być też budżet inwestycji, na które udało nam się pozyskać pieniądze z zewnątrz, m.in. z Unii Europejskiej — mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Mowa tu o pokaźniej sumie, bo aż o 210 mln zł.
— Priorytetem tak, jak w latach ubiegłych są inwestycje dofinansowane ze źródeł zewnętrznych. Do dziś pozyskałem ponad 143 mln złotych z funduszy unijnych i ministerialnych. Wraz ze środkami unijnymi a inwestycje w muzeum i projektami EPWiK łącznie pozyskanych zostało ponad 210 mln zł. Główne inwestycje w 2018 roku, to oczywiście budowa wiaduktu na Zatorze oraz tunelu pod torami dla pieszych i rowerzystów, budowa bloku operacyjnego w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Elblągu, kupno trzech nowych tramwajów oraz przebudowa zajezdni tramwajowej a także projekty dotyczące modernizacji oświaty i przebudowa hangaru na przystani żeglarskiej przy ul. Radomskiej — wylicza prezydent Wróblewski.

Do planu inwestycyjnego na 2018 rok wpisano również m.in.: przebudowę targowiska miejskiego przy ul. Płk. Dąbka, rozbudowę Centrum Kształcenia Praktycznego, rozbudowę Młodzieżowego Ośrodka Terapeutycznego Karan „Dom Zacheusza”, przebudowę wybiegów w budynku psiarni w Schronisku dla Zwierząt, oświetlenie ul. 13 Elbląskiego Pułku Przeciwlotniczego, budowę boiska sportowego w SP nr 15 przy ul. Modlińskiej, budowę hali sportowej na Zatorzu, przebudowę stadionu przy ul. Agrykola 8 w Elblągu, modernizację dawnego Kościoła Najświętszej Marii Panny, czyli dzisiejszej siedziby Galerii El.

Jak podkreśla prezydent, miasto w kwestii inwestycji "ma związane" ręce ogromnym długiem, który musi sukcesywnie spłacać, by zachować finansową stabilność.
— Kiedy rozpoczynaliśmy kadencję zadłużenie wynosiło ponad 300 ml zł. Od 2015 r. do 2017 r. udało nam się spłacić ponad 51 ml zł. W nadchodzącym roku planujemy zmniejszyć zadłużenie o kolejne 7 mln złotych. Naszym celem jest więc podtrzymanie stabilności finansowej, którą udało nam się osiągnąć, bo to już trzeci budżet bez konieczności zaciągania kredytów. Konstruowanie budżetu było trudne. Nałożyły się na to także czynniki zewnętrzne: mniejszy CIT, wprowadzenie reformy oświaty, skutki podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli, które nie zostały pokryte w subwencji — mówi prezydent.

Do Biura Rady Miejskiej w Elblągu projekt budżetu został złożony 15 listopada.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB