środa, 28 lipca 2021. Imieniny Ady, Wiwiany, Sylwiusza

Śpimy na ropie i gazie? Wkrótce rozpoczną się poszukiwania złóż koło Elbląga

2017-12-19 07:00:00 (ost. akt: 2017-12-19 12:58:00)

Autor zdjęcia: materiały prasowe

Na terenie gmin Braniewo, Frombork, Milejewo i Młynary zostaną przeprowadzone badania sejsmiczne, które mają służyć rozpoznaniu złóż gazu ziemnego i ropy naftowej. Wiadomo, że rozpoczną się 16 stycznia 2018 r. i potrwają do końca lutego. Zleceniodawcą i właścicielem koncesji jest Lotos Petrobaltic Grupa Lotos.

Zobacz także: Lotos będzie szukał  gazu i ropy koło Młynar. Są już pierwsze finansowe korzyści Lotos będzie szukał  gazu i ropy koło Młynar. Są już pierwsze finansowe korzyści Lotos Petrobaltic będzie szukał ropy i gazu między Młynarami a Braniewem. Spółka zamierza przeprowadzić pierwsze badania w przeciągu trzech lat. Dzisiaj...
Spółka Lotos Petrobaltic pod koniec 2016 roku otrzymała koncesję na poszukiwanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na terenie o powierzchni 400 metrów kwadratowych między Młynarami a Braniewem.

Wiadomo już, że na początku nadchodzącego nowego roku rozpoczną się badania sejsmiczne, które są pierwszym etapem poszukiwania złóż gazu ziemnego i ropy naftowej. Mają potrwać do końca lutego 2018 r. Badania będą prowadzone na terenie gmin Braniewo, Frombork, Milejewo i Młynary. Ich wykonaniem zajmie się spółka z Krakowa. Jak zapewnia, badania pozwalają na precyzyjne określenie miejsca występowania złoża oraz właściwe w przyszłości zlokalizowane ewentualnych prac wydobywczych.

Jak informuje krakowska spółka, na terenach objętych badaniami zostaną rozmieszczone niewielkie czujniki, zwane geofonami. Będą one bezprzewodowo, drogą radiową, przekazywać dane sejsmiczne do aparatury rejestrującej. W wybranych dostępnych miejscach pojawią się pojazdy wibrujące, które będą wytwarzały niewielkie drgania.
— Są one całkowicie bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Badanie w danym miejscu potrwa kilkanaście sekund, po czym pojazd przeniesie się w inne miejsce. Fale sejsmiczne odbiją się od kolejnych warstw ziemi i wrócą na powierzchnię, gdzie zostaną zarejestrowane. Uzyskane dane zostaną przetworzone w celu stworzenia trójwymiarowego obrazu budowy ziemi — czytamy w komunikacie spółki.

Pracownicy spółki będą się kontaktowali z właścicielami prywatnych działek, na których będą chcieli przeprowadzać badania albo rozłożyć geofony. Z każdym właścicielem zostanie spisana umowa o prawie wstępie na teren.

To pierwsza koncesja dla Lotosu na samodzielne poszukiwanie i rozpoznawanie złóż na lądzie. Jak ocenia szansę na sukces? Spółka przyznaje, że... „Stopień rozpoznania tego obszaru jest niewielki, jednak charakteryzuje się on wysokim potencjałem zasobowym związanym z możliwością odkrycia zarówno złóż konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych. Wyniki wykonanych w ostatnich latach na sąsiednich obszarach otworów wiertniczych potwierdzają potencjalne zasoby” — informował Lotos w komunikacie prasowym, jaki wydał po otrzymaniu koncesji na badanie.

Przypomnijmy, że w 2011 r. w okolicach Braniewa prowadzono poszukiwania gazu i ropy z łupków. Pierwsza odwierty i badania, prowadzone w okolicach Rogit były zachęcające. Ostatecznie jednak po kilku latach irlandzki koncern San Leon Energy zrezygnował z kontynuowania prac.
AKTKomentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jojo #2401562 | 188.112.*.* 20 gru 2017 10:24

  Ropa i gaz jest. Koszty wydobycia, jednakże są zbyt wysokie przy obecnych cenach ropy. Ale za kilka lat...Kto wie....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ziom #2401372 | 79.186.*.* 19 gru 2017 23:52

  jak diałka prywatna to wywłaszą i beda kase doić?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. oj oj #2401038 | 157.25.*.* 19 gru 2017 15:55

   Oby nic nie znaleźli, bo jak znajdą to się nam granice pozmieniają. Zaraz okaże się, że któremuś z mocarstw ten teren bardzo się należy i za pomocą "zielonych ludzików" zrobią referendum i podzielimy los Krymu. Chyba już rozumiem po co Hamerykany przyjechały do Giżycka, będą bronić swojego nowego stanu i dostępu do taniej siły roboczej i tanich złóż.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Albert Pierrepiont #2400944 | 109.241.*.* 19 gru 2017 14:25

   Dlatego Niemce i ci zdrajcy z pzpo tak nas szkalują w żydokołchozie!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Podobno okolice Suwałk #2400895 | 88.156.*.* 19 gru 2017 13:20

   są naszym Kuwejtem i są tam miliony ton rzadkich i drogich złóż różnych metali. Dlacz3go tam nie szukają?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (14)