Wtorek, 9 sierpnia 2022. imieniny: Klary, Romana, Rozyny

Elbląscy harcerze przekażą Betlejemskie Światło Pokoju

2017-12-20 08:39:12 (ost. akt: 2017-12-20 09:03:14)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Już po raz 27. zapłonęło Betlejemskie Światło Pokoju – znak braterstwa, jedności i pokoju, nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia w Polsce. Podczas mszy świętej, która odbędzie się w najbliższy czwartek w katedrze św. Mikołaja na elbląskiej starówce, harcerze przekażą światło pokoju na ręce biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego i prezydenta Elbląga Witolda Wróblewski.

Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „W Tobie jest światło”. W Elblągu będzie je można odebrać podczas czwartkowej (21.12) mszy świętej w katedrze św. Mikołaja na Starym Mieście o godz. 18. Chętni proszeni są o przybycie na mszę z lampionem lub świecą.

Po raz pierwszy światło wyruszyło w świat z Groty Narodzenia Pańskiego w 1986 roku. W pierwszym roku akcja była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję pod hasłem „Światło w ciemności”, a od 1987 roku przejęli jej organizacje skauci austriaccy.

Polscy harcerze przyłączyli się do akcji w 1991 roku.

 Każdego roku dziecko, dziewczynka lub chłopiec, odbiera światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie światło dociera do Wiednia, gdzie skauci przekazują je innym skautom z krajów europejskich oraz mieszkańcom Wiednia. Zgodnie z tradycją polscy harcerze odbierają Płomień od skautów słowackich. Jako jedno z ogniw betlejemskiej sztafety przekazują je dalej na wschód do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec oraz na północ do Danii.

— Zmotywowani słowami papieża Franciszka „Idź i głoś” podejmujemy wyzwanie zaniesienia Betlejemskiego Światła do wszystkich, którzy pragną przeżyć bożonarodzeniową radość. Dokonamy tego nie tylko przez wielkie wydarzenia, ale przede wszystkim: przez naszą codzienną służbę, czasami cichą, pokorną, bez mediów, rozgłosu; przez światło, jakie harcerka i harcerz zachowuje w swoich oczach, przez pogodę ducha, której nie naruszają nawet najbardziej skomplikowane dni, przez pragnienia żeby służyć, nawet jeśli doświadczamy rozczarowań — informuje Alicja Wyszyńska, rzecznik prasowy Hufca Elbląga ZHP.