Sobota, 3 grudnia 2022. imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery

Światło Pokoju dotarło do Elbląga. W kazaniu o "wyścigu ciemności i światła" [zdjęcia]

2017-12-21 20:27:56 (ost. akt: 2017-12-21 20:51:34)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Do Elbląga, dzięki miejscowym harcerzom, dotarło Betlejemskie Światło Pokoju. To znak jedności i pokoju, element adwentowych przygotowań do Bożego Narodzenia. Harcerze podzielili się światłem podczas czwartkowej mszy w katedrze św. Mikołaja na Starym Mieście.

Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „W Tobie jest światło”. W czwartek (21.12) każdy chętny mógł odebrać światło pokoju po mszy w katedrze św. Mikołaja.

Ksiądz Marek Piedziewicz podczas kazania mówił między innymi o tym, że symbolika światła i ciemności jest charakterystyczna dla adwentu i świąt Bożego Narodzenia, ale też dla tego, co dzieje się w sercu każdego z nas, gdzie trwa "wyścig ciemności i światła".

— Adwent i Boże Narodzenie przeżyte z wiarą, dają zwycięstwo światłu w duszy człowieka. A jednocześnie przeżyte pobieżnie sprawiają, że pozostaje ciemność, że Jezus jest niepotrzebny — mówił. — Można z wielką gorączką przygotowywać się do Bożego Narodzenia, ale w ogóle nie przejmować się Jezusem Chrystusem. Można cieszyć się blaskiem oświetlonej choinki, udekorowanych ulic i błyszczących włosów, a mieć duszę pełną mroku, żyć w grzechu i nie chcieć nic z tym zrobić. Boże Narodzenie to święto światłości, to święto małej iskry, którą można dostrzec w nadchodzącym Jezusie Chrystusie. A nawet z niewielkiej iskry może powstać ogień, który zapali — dodał.

Po raz pierwszy światło wyruszyło w świat z Betlejem w 1986 r. Polscy harcerze przyłączyli się do akcji w 1991 r.

 Każdego roku dziecko, dziewczynka lub chłopiec, odbiera światło z Groty Narodzenia Pańskiego. Następnie światło dociera do Wiednia, gdzie skauci przekazują je innym skautom z krajów europejskich oraz mieszkańcom Wiednia. Zgodnie z tradycją polscy harcerze odbierają Płomień od skautów słowackich.
AKT


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Szkieletor #2402971 | 95.160.*.* 22 gru 2017 12:08

    Wyścig ciemności i światła! - Masakra! Że ludzie jeszcze takich bzdur słuchają?! Nie mogę tego pojąć!

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Infomabeke #2402765 | 37.47.*.* 21 gru 2017 22:35

    Rudy był w kościele hahahahhaaahahaha Santa Maria hahah

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz