Wszyscy do stajenki... W sobotę Święto Trzech Króli i orszak

2018-01-05 13:23:43(ost. akt: 2018-01-05 14:21:42)
Orszak Trzech Króli na ulicach Elbląga

Orszak Trzech Króli na ulicach Elbląga

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

„Bóg jest dla wszystkich - wszyscy do stajenki” to hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli, który w tę sobotę (6.01) odbędzie się w wielu polskich miastach, w tym m.in. w Elblągu oraz Pasłęku.
Wierni kościoła katolickiego obchodzą 6 stycznia święto Objawienia Pańskiego, zwane w tradycji polskiej Świętem Trzech Króli. Od 2011 r. to święto jest ustawowo dniem wolnym od pracy.

Tego dnia w polskich miastach organizowane są Orszaki Trzech Króli. Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny i oparty na ewangelicznym przekazie, chociaż w poszczególnych miejscach nie brakuje lokalnego kolorytu, udowadniającego jakie bogactwo zwyczajów tkwi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej.

Podobnie będzie w sobotę w Elblągu, chociaż nie zabraknie tu małych zmian i niespodzianek. Orszak tradycyjnie wyruszy z Placu Kazimierza Jagiellończyka (godz. 13) i przejdzie pod katedrę św. Mikołaj trochę zmienioną trasą, przez ulice: 12 Lutego, Armii Krajowej, Garbary i Stary Rynek.
— Oprócz tej nowości będą również inne niespodzianki. Każdy z elbląskich dekanatów (jednostek administracyjna w Kościele katolickim składająca się z kilku parafii - red.) stanowi jeden orszak królewski — informuje ks. Grzegorz Puchalski.

Także w Pasłęku w sobotę odbędzie się Orszak Trzech Króli. Poprzedzi go msza święta w kościele pw. bł. Jerzego Matulewicza przy ul. Kopernika(godz. 11). Godzinę później uczestnicy orszaku wyruszą sprzed kościoła i przejdą ul. Mickiewicza i Kościuszki na plac św. Wojciecha. Orszak będzie prowadziła Orkiestra Dęta OSP w Zielonce Pasłęckiej pod batutą Adriana Brackiego. Na placu św. Wojciecha na zgromadzonych będzie czekała ciepła grochówka oraz ognisko. Zostanie także zorganizowany konkurs na najpiękniejszą kolędę.

W tym roku hasło Orszaku Trzech Króli brzmi „Bóg jest dla wszystkich - wszyscy do stajenki”.
— Jest ono odpowiedzią na słowa Papieża Franciszka "Zatem naszą największą chlubą będzie posiadanie jako Ojca takiego Boga, który nikogo nie faworyzuje, który nikogo nie wyklucza, lecz otwiera swój dom dla wszystkich istot ludzkich, począwszy od ostatnich i dalekich, abyśmy jako Jego dzieci nauczyli się wzajemnie pocieszać i wspierać — wyjaśnia ks. Puchalski. — W tym roku chcemy przypomnieć, że Bóg przyszedł na świat aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku czy światopoglądu. Święto Objawienia Pańskiego ma przypomnieć wszystkim, że Bóg na nich czeka, że chce ich zbawić, że nawet jeśli koleiny życia zaprowadziły ich daleko od Niego – zawsze jest czas, aby odnaleźć Chrystusa i wrócić do Domu.
as

UWAGA! Komunikacja miejska w sobotę będzie kursowała jak w niedzielę

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. bleee olszczyn #2410992 | 87.205.*.* 6 sty 2018 00:51

    Już pędzę do stajenki... To przypomina mi PGR olszczyn - stolicę bagiennego województwa.

    odpowiedz na ten komentarz