środa, 18 maja 2022. Imieniny Alicji, Edwina, Eryka

Nie spoczywają na laurach. Bogaty plan imprez PTTK na ten rok. Są nowości

2018-01-10 07:47:07 (ost. akt: 2018-01-10 11:01:48)
Na szlaku Kanału Elbląskiego

Na szlaku Kanału Elbląskiego

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Elbląski oddział PTTK, nagrodzony w minioną sobotę przez prezydenta Elbląga, nie zamierza osiadać na laurach. Wycieczki, regaty żeglarskie, prelekcje, plenery fotograficzne i absolutna nowość - poznawanie Elbląga i okolic z perspektywy... kajaka. Tylko w tym roku działacze elbląskiego PTTK przeprowadzą łącznie około 160 wydarzeń.

Miniony rok elbląscy przewodnicy mogą zaliczyć do jednego z najbardziej udanych. Od maja do września oprowadzili po Elblągu i okolicach około 6 tysięcy turystów. Zaś samych amatorów zwiedzania miasta i regionu na własną rękę zanotowano w 2017 r. rekordową ilość, bo prawie 46 tysięcy!

Statystyki zobowiązują, dlatego w 2018 r. przewodnicy PTTK postawili sobie poprzeczkę równie wysoko. Nowy sezon turystyczny będzie bowiem obfitował w Elblągu w około 160 turystycznych wydarzeń, które zorganizują. Najbliższe - już w niedzielę, 13 stycznia. Trampowie, zakochani w pieszych wędrówkach, będą się mogli sprawdzić na 16-kilometrowym rajdzie na trasie Fiszewo-Ząbrowo-Wikrowo-Jegłownik. A to tylko przedsmak tego, co czeka na nich w nowym roku, na turystycznym szlaku, bo w kalendarzu imprez elbląskiego PTTK nie zabraknie nowości, które ucieszą m.in. amatorów turystyki wodnej.

Już od maja przewodnicy PTTK chcą ruszyć z nową, cykliczną imprezą pt. "Elbląg z kajaka".
— Takie wycieczki mogłyby odbywać się np. na rzece Elbląg, czy Jeziorze Druzno. Po drodze, z poziomu wody, przewodnik opowiadałby o ciekawych atrakcjach, które będą mijane na trasie — mówi Kamil Zimnicki, wiceprezes PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej. — A tych nie zabraknie: na samej rzece Elbląg, na trasie od mostów możemy oglądać infrastrukturę związaną z wielkim przemysłem i osobą Ferdynanda Schichaua, który uruchomił w mieście pierwsze zakłady mechaniczne, w tym stocznię. Ta część Elbląga oglądana z perspektywy rzeki to także budynki zaadaptowane na potrzeby straży granicznej, ośrodki żeglarskie, mosty: niski, Unii Europejskiej oraz kolejowy, charakterystyczny komin w biało-czerwone pasy, a także port morski z zabytkowym elewatorem zbożowym, na którym widnieje herb Elbląga. To historia miasta, która w zasadzie opowiada się sama.

Hasło programowe PTTK na 2018 rok brzmi „Szlakami Niepodległości”, które nawiązuje do 100-lecia odzyskania niepodległości. Dlatego też w kalendarzu imprez elbląskiego PTTK nie zabraknie także stałych imprez patriotycznych, takich jak Ogólnopolski Zlot Pamięci Narodowej do Nadbrzeża czy też Złaz Śladami Powstańców Listopadowych do Fiszewa.
— W październiku przejedziemy także na rowerach 100 km z okazji 100-lecia niepodległości — dodaje Kamil Zimnicki.

W kalendarzu imprez turystycznych na 2018 r. nie zabraknie także stałych punktów. Na trasę wrócą więc popularne i lubiane wycieczki z cyklu „Z przewodnikiem PTTK za miasto”. Do tej pory trampowie zakochani w eksploracji regionu mieli okazję zwiedzić m.in. Żuławy Elbląskie, tereny Warmii, Mierzeję Wiślaną, część Pomorza i obejrzeć mało znane perełki regionu jak: Sanktuarium Św. Krzyża w Braniewie, jedyną na świecie dzwonnicę przy dawnym kościele menonickim w Rozgarcie czy ruiny kościoła w Fiszewie z XIV wieku. W tym roku przewodnicy nie zwalniają tempa i już 20 stycznia planują pierwszą wycieczkę do Pieniężna i okolic. W programie m.in. zwiedzanie Muzeum Misyjnego o.o. Werbistów, Kościoła św. Piotra i Pawła a także Zamku Kapituły Warmińskiej i mostu kolejowego z 1885 roku oraz spacer po mieście. A w trakcie kolejnych wypraw wycieczkowicze obiorą azymut m.in. na okolice Malborka, Ostródę czy Dobre Miasto.

Nie zawiodą się również amatorzy wycieczek na dwóch kółkach. Przez cały rok, co miesiąc (z przerwą w wakacje) będą organizowane rowerowe wyprawy za miasto. „Żuławska Góra", "Kamień 3 krzyży" czy "Kaperski Suchacz" to tytuły, które znakomicie rokują na odkrywanie regionu z siodełka. Nie zabraknie także rajdów pieszych i złazów.

Wiele będzie się działo także w wakacje. W lipcu odbędzie się inauguracja 7. edycji "Sobót z przewodnikiem". To impreza skierowana do tych, którzy chcą poznać miejskie legendy, niesamowite historie i ciekawostki związane z Elblągiem i okolicami. Latem będzie także kursował zabytkowy tramwaj, w którym elblążanie i turyści wysłuchają najciekawszych historii z życia miasta. A wrzesień tradycyjnie przyniesie wyścigi smoczych łodzi.

— Wszystkie nasze działania to propozycje skierowane do miłośników historii Elbląga i okolic. Trasy naszych wypraw związane są z historią, zabytkami i przyrodą regionu oraz biografią osób, które połączyły swoje losy z Ziemią Elbląską i nie tylko. W trakcie wycieczek, uczestnicy mają niepowtarzalną okazję zobaczyć miejsca unikatowe i na co dzień niedostępne. Zapraszamy do zwiedzania razem z nami — zachęca Kamil Zimnicki.

Aleksandra Szymańska
a.szymanska@dziennikelblaski.pl

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB