Niedziela, 26 marca 2023. imieniny: Dory, Olgi, Teodora

Elbląscy kajakarze szykują się do sezonu

2018-01-21 18:00:00 (ost. akt: 2018-01-19 13:29:23)
Agnieszka Banaś z utalentowanymi kajakarzami Olimpii i prezesem klubu Pawłem Guminiakiem

Agnieszka Banaś z utalentowanymi kajakarzami Olimpii i prezesem klubu Pawłem Guminiakiem

Autor zdjęcia: Sandra Kuczyńska

Marta Witkowska z Olimpii Elbląg została powołana na zgrupowanie kadry narodowej, które odbędzie się na przełomie stycznia i lutego w Portugalii.

Kajakarze Olimpii Elbląg rozpoczęli już przygotowania do nowego sezonu.

— Na początku roku do klubu trafiła miła wiadomość z Polskiego Związku Kajakowego?
— Oczywiście, mamy się z czego cieszyć. Nasza zawodniczka Marta Witkowska otrzymała powołanie na zgrupowanie kadry narodowej kobiet w Aguieria (Portugalia). Zgrupowanie odbędzie się od 28 stycznia do 15 lutego. Kadrowicze, pod okiem trenerów Tomasza Kryka i Macieja Junke, będą pracowali nad wytrzymałością i budowaniem siły. Przypomnę tylko, że w tym zgrupowaniu weźmie 13 najlepszych zawodniczek, które w ubiegłym roku odnosiły wiele sukcesów nie tylko w kraju, ale także na arenie międzynarodowej. Marta w minionym roku zajęła czwarte miejsce na mistrzostwach Europy w k-2 na 1000 metrów oraz siódme na mistrzostwach świata juniorek w k-1 na 1000 metrów.

— Czy tylko Marta objęta jest szkoleniem centralnym?
— W kadrze Polski juniorów, którzy są także objęci szkoleniem centralnym, znajdują się Jakub Żukowski oraz Przemysław Rojek. W tym roku mają reprezentować Polskę na mistrzostwach Europy we Włoszech. Poza tym w rezerwie kadry narodowej pozostaje Wiktor Zaręba.

— Przygotowania do nowego sezonu już trwają?
— Rozpoczęliśmy przygotowania z początkiem nowego roku. 30-osobowa grupa zawodników trenuje siedem razy w tygodniu: na basenie kajakarskim, siłowni oraz sali gimnastycznej na przystani przy ul. Radomskiej. Jeżeli chodzi o weekend, to biegamy w terenie i korzystamy z basenu.

— Jak będzie wyglądać pierwsze półrocze?
— W trzeci weekend kwietnia odbędą się ogólnopolskie konsultacje szkoleniowe w Wałczu. 19-20 maja w Sztumie odbędą się długodystansowe mistrzostwa Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Tydzień później są zaplanowane eliminacje do mistrzostw Polski w Bydgoszczy. W czerwcu wystartujemy także w kilku imprezach rangi krajowej. Będziemy chcieli powtórzyć swój sukces z ubiegłego roku, gdy w rankingu Polskiego Związku Kajakarskiego znaleźliśmy się w dziesiątce najlepszych drużyn w kraju.
jk

Źródło: Dziennik Elbląski