Opaski z "przyciskiem życia" strzegą elbląskich seniorów

2018-01-24 14:49:15(ost. akt: 2018-01-24 14:52:14)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Czy specjalna opaska z system SOS i asystenci dostępni całą dobę pod telefonem mogą wyręczyć w opiece nad seniorami pracowników socjalnych i medycznych? Taki system wśród seniorów testowany jest właśnie w Elblągu.
Zdrowia i życia elbląskich seniorów strzeże nowoczesna technologia. Na razie jedynie na próbę, ale jest nadzieja, że system tzw. teleopieki będzie w Elblągu powszechnie dostępny. Do pilotażu, który potrwa 24 miesiące wytypowano dwadzieścia osób.

— Są to osoby, które ukończyły 60 lat, a ich stan zdrowia wymaga stałego monitorowania ze względu na niepełnosprawność lub przewlekłą chorobę układu krążenia, układu oddechowego, czy nowotwory. Pracownicy socjalni już wypełnili specjalne karty informacyjne, określając szczegółowo stan zdrowia tych osób, przebyte choroby, przyjmowane leki — mówi Beata Kulesza, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu.

Każdy z biorących udział w programie seniorów otrzymał do codziennego użytku specjalną "bransoletkę" oraz telefon.
— Bransoletka ma przycisk SOS, który po naciśnięciu, w sytuacji jakiegokolwiek zagrożenia, powoduje automatyczne uruchomienie połączenia w trybie głośnomówiącym z centrum monitoringu, w którym operator zadecyduje o stosownym rodzaju interwencji — mówi prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

System daje możliwość całodobowo wezwania pomocy w razie zagrożenia życia, zdrowia, a także niebezpieczeństwa. Może to być zarówno zasłabnięcie, upadek, udar, ale także pożar. Operator, który odezwie się po naciśnięciu przycisku alarmowego na bransoletce, wie kim jest senior i skąd dzwoni, zna jego historię choroby i stan zdrowia. W zależności od powodu zgłoszenia zawiadomi opiekunów seniora, sąsiadów, pogotowie, policję lub straż pożarną.


— Nasza społeczność starzeje się, a relacje rodzinne rozluźniają. Wierzę, że ta usługa stanie się powszechna. Może być ona ważnym narzędziem dla pracowników socjalnych. Seniorzy nawet w nocy mogą liczyć na szybką pomoc i ta świadomość będzie miała wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Teleopieka może także zapobiec wielu traumatycznym sytuacjom — mówi Beata Kulesza.

Za pilotażową teleopiekę w bieżącym roku Urząd Miejski w Elblągu zapłaci 14.820 zł, to opłata za zakup sprzętu i miesięczną opłatę dostępową. Połowa tej kwoty zostanie dofinansowana z budżetu województwa warmińsko – mazurskiego. Nasze miasto jest jednym z 20 samorządów z całego województwa, w którym realizowany będzie program teleopieki. Również Pasłęk podpisał umowę z samorządem województwa na pilotażową teleopiekę dla dwudziestu seniorów z terenu gminy.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski