środa, 6 lipca 2022. imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Batalion zamienił się w pułk

2018-02-01 15:02:32 (ost. akt: 2018-02-01 15:34:44)
Pułk Wsparcia Dowodzenia

Pułk Wsparcia Dowodzenia

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

W czwartek (1.02) do historii przeszła działalność 16 Batalionu Dowodzenia Ziemi Elbląskiej. Jednostka została dziś przeformowana i zaczyna nowy rozdział w annałach Polskich Sił Zbrojnych jako Pułk Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód.


Przeformowanie batalionu w pułk jest uwieńczeniem wieloletnich działań rządu polskiego i ministerstwa obrony narodowej. Zostało ono potwierdzone na szczycie NATO w Warszawie w 2016 roku, a także przez sojuszników z udziałem poszerzonych, wzmocnionych sił zbrojnych na wschodniej flance NATO.

Dzięki temu cztery batalionowe grupy bojowe zostały rozmieszczone w Polsce, na Łotwie, Litwie i w Estonii. Skutkiem tego została sformowana Dywizja Wielonarodowa, której dowództwo od lipca 2017 roku stacjonuje w Elblągu. Od czwartku (1.02) swoją działalność rozpoczął także Pułk Wsparcia Dowodzenia.

— Biorąc pod uwagę odejście z Elbląga 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej i zmniejszenie liczebności wojska w mieście, przeformowanie batalionu w pułk pozwoli nam myśleć optymistycznie, bo stan etatowy pułku znacznie odbiega liczebnie od batalionu, oczywiście na plus — mówi ppłk Piotr Cieślak, który objął dowódco nad nowo sformowanym pułkiem. — Jesteśmy nowym oddziałem, ale stanowimy zespół ludzi, który ma za sobą ogrom doświadczenia zdobytego w 16 Batalionie Dowodzenia, w czasie ćwiczeń w kraju, jak i za granicą. Wielu tu stojących uczestniczyło w misjach poza granicami państwa. 16 Batalion Dowodzenia była to jednostka specjalistyczna: zabezpieczała m. in. łączność czy funkcjonowanie dowódcy dywizji na terenie kraju i za granicą. Te zadania także i teraz będą kontynuowane.

Sformowany nowy pułk po specjalistycznych szkoleniach będzie zabezpieczał w pełni działania Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. Kiedy pułk osiągnie pełną gotowość bojową? — To oczywiście tajemnica wojskowa — uśmiecha się ppłk. Cieślak.

Kierownik ćwiczeń Anakonda 16 tak mówił o działalności 16 Batalionu Dowodzenia Ziemi Elbląskiej:
"Może on stanowić wzór dla innych związków taktycznych oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych RP pod kątem wyposażenia jak i wyszkolenia żołnierzy. Jest to fundament, który stanowi podstawę do dalszego działania, którego celem jest osiągnięcie pełnej gotowości zabezpieczenia funkcjonowania Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód".
as

Źródło: Dziennik Elbląski