Piątek, 20 maja 2022. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Żołnierze NATO uczą się historii Polski

2018-02-08 14:59:22 (ost. akt: 2018-02-08 15:02:26)
Od lipca ubiegłego roku w Elblągu stacjonuje dowództwo Wielonarodowej Dywizji NATO Północny Wschód

Od lipca ubiegłego roku w Elblągu stacjonuje dowództwo Wielonarodowej Dywizji NATO Północny Wschód

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Instytut Pamięci Narodowej dla stacjonujących w Elblągu żołnierzy przygotował cykl prelekcji edukacyjnych, dotyczących najnowszej historii Polski.

Od lipca ubiegłego roku w Elblągu stacjonuje dowództwo Wielonarodowej Dywizji NATO Północny Wschód. Jej dowódcą jest gen. brygady Krzysztof Motacki. Pełną gotowość bojową dywizja ma osiągnąć w 2018 r. Teraz, dzięki życzliwości dowództwa dywizji, nawiązana została współpraca z Instytutem Pamięci Narodowej, który dla stacjonujących w Elblągu żołnierzy przygotował cykl prelekcji edukacyjnych, dotyczących najnowszej historii Polski.

Tematem pierwszego takiego spotkania, które odbyło się w środę, skupiło się na historii Polski niepodległej od 1918 do 1989 r. Został także wyświetlony animowany film „Niezwyciężeni”, który opowiada o walce Polaków o odzyskanie wolności - od pierwszego dnia II wojny światowej aż do upadku komunizmu w Europie.

— Nasza historia jest pasjonująca, piękna i barwna i naprawdę warto o niej mówić — mówi major Dariusz Guzenda, rzecznik prasowy Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. — W związku z tym, że od lipca w Elblągu stacjonuje dowództwo Wielonarodowej Dywizji NATO Północny Wschód pomyśleliśmy, że żołnierzom warto przybliżyć historię naszego kraju oraz miejsca, gdzie obecnie przebywają. Tym bardziej, że z wieloma narodowościami nasza historia jest związana nierozerwalnie. Dlatego podczas spotkań z żołnierzami NATO pracownicy IPN chcą akcentować wspólne elementy historii. Warto w tym miejscu podać choćby przykład Tadeusza Kościuszki, uczestnika wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, którego zasługi dla tego kraju są przecież ogromne — dodaje.

Pracownicy IPN podczas spotkań z żołnierzami będą także akcentowali wspólne elementy historii, takie jak „Światło Wolności”. To wtedy, w pamiętną Wigilię 1981 r., w trakcie trwającego w Polsce stanu wojennego, ludzie z wolnego świata, w geście solidarności z Polakami zapalili i wystawili w swoich oknach świeczki, niejako łącząc się nimi duchowo. Do postawienia w oknach świec wzywał wówczas m.in. prezydent USA Ronald Reagan.
W pierwszej prelekcji uczestniczyło około 40 wojskowych z takich krajów jak USA, Czechy, Litwa czy Rumunia.

— Są to oczywiście spotkania dobrowolne. Pierwszoplanowym zadaniem dywizji jest bowiem w tej chwili przygotowanie do certyfikacji, która czeka nas jeszcze w tym roku. Zaraz po prelekcji nasi koledzy pojechali wprost do pułku dowodzenia, gdzie przygotowują się do kolejnego treningu sztabowego — dodaje mjr Guzenda.

Spotkania z żołnierzami prowadzone są w języku angielskim i planowo mają się odbywać co miesiąc w siedzibie Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki w Elblągu. Prelekcje prowadzą pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej. Kolejne spotkania będą miały tematyczny charakter i zostaną poświęcone m.in. Żołnierzom Wyklętym i Zbrodni Katyńskiej.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. historia nie znana w USA #2436687 | 95.160.*.* 8 lut 2018 19:51

  "W maju 1942 roku. POLICJA ŻYDOWSKA wspólpracujaca z Niemcami wygania ludzi. Zrzucanie trupów do głębokich dołów na terenie dawnego stadionu Skry przy ul. Okopowej 43. Potem zakopywanie zrzucanych po pochylniach chudziutkich zwłok, dużo dzieci, pod czujnym okiem Władz żydowskich, rabinów. ................ http://dakowski.pl/ind ex.php?option=com_content&task=view&id=2 2182&Itemid=100

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Niech poznają tę historię #2436679 | 95.160.*.* 8 lut 2018 19:40

   Niech poznają tę historię: -prof. Robert Nowak: Zbrodnie żydowskie na Polakach"/ wykład...... https://www.youtube.com/w atch?v=GUzQ8adsXo8

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Wtajemniczony #2436578 | 37.47.*.* 8 lut 2018 16:42

   A ilu było napiszcie Bo w TV mówili że marna frekwencja ;)

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Włodzimierz #2436565 | 94.254.*.* 8 lut 2018 16:27

    A według ciebie jakiej ? - ciekawy jestem ... no i według ciebie jaka to jest prawdziwa ?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. ale tej prawdziwej?? #2436521 | 193.46.*.* 8 lut 2018 15:29

     ale tej prawdziwej??czy według ustawy IPN i majaków PiS???

     Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)