"Cichy zabójca" przy ul. Mieszka I. Mężczyzna trafił do szpitala

2018-02-12 20:10:42(ost. akt: 2018-02-12 21:41:58)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Elbląscy strażacy zostali w poniedziałek wieczorem wezwani na ul. Mieszka, gdzie w jednym z domów stwierdzono obecność tlenka węgla. Znajdujący się w budynku około 60-letni mężczyzna był przytomny. Został zabrany przez zespół pogotowia medycznego do szpitala.
Strażacy zostali wezwani na ul. Mieszka I w Elblągu w poniedziałek (12.02) przed godz. 20. Na szczęście tym razem nie doszło do tragedii.

Trwa okres grzewczy. Wraz z nim wzrasta zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla. Tlenek węgla, czyli CO, potocznie zwany czadem, w temperaturze pokojowej to bezbarwny i bezwonny gaz, nieweryfikowalny przez zmysły człowieka. Dlatego też nazywany jest również "cichym zabójcą". Ma bardzo silne własności toksyczne. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę a nawet zgon.

W Elblągu do największej tragedii podczas tej zimy doszło w mieszkaniu przy ul. Świerkowej, gdzie czadem śmiertelnie zatruł się 48-letni mężczyzna. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Elblągu (więcej tutaj).