Kobieta, która porzuciła ciało dziecka na plaży znów stanie przed sądem

2018-02-15 07:01:00(ost. akt: 2018-02-14 15:39:26)

Katarzyna W przed braniewskim sądem

Katarzyna W przed braniewskim sądem

Autor zdjęcia: Irena Żmuda

W marcu w Sądzie Okręgowym odbędzie się rozprawa odwoławcza Katarzyny W., która porzuciła ciało dziecka na plaży w Starej Pasłęce. Sąd skazał ją na 3 lata.
Ciało noworodka — przypomnijmy — znalazła na plaży w listopadzie 2015 r. mieszkanka Starej Pasłęki, która wyszła z psem na spacer. Tego samego dnia zatrzymano matkę dziecka — 18-letnią wówczas Katarzynę W. Młoda kobieta, która urodziła w mieszkaniu we Fromborku, przyznała się do porzucenia ciała. Początkowo twierdziła, że córka urodziła się martwa. Sekcja zwłok wykazała jednak, że dziecko urodziło się żywe. Kobieta zawinęła je w bluzę i worek i potem porzuciła.
Oskarżono ją o nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka. Prokuratura rozważała również przedstawienie kolejnego zarzutu: znieważenia zwłok. Tego zarzutu Katarzyna W. jednak nie usłyszała.


— To była wielka tragedia, do której zdaniem sądu doszło z powodu wielu okoliczności, m.in. tego jaki był stosunek rodziny do oskarżonej. Widać było wyraźnie lęk oskarżonej przed reakcją na wieść o kolejnej ciąży. Zdaniem sądu oskarżona działała bez żadnego zamiaru. Była zupełnie bezradna — mówił sędzia Sebastian Cejrowski.

Sąd zwrócił się również do ojca, który był oskarżycielem posiłkowym w tej sprawie. Jego zdaniem mężczyzna wiedział o ciąży oskarżonej, ale nie zrobił nic, żeby jej pomóc. Według sędziego jego zachowanie nacechowane było rażącą ignorancją. Powiedział m.in., że niemożliwe jest, żeby kobieta urodziła, a leżący obok niej mężczyzna tego nie zauważył. Sąd uznał też, że ojciec dziecka nie zasługuje na zadośćuczynienie w wysokości 50 tys. zł, o które wnioskował jego pełnomocnik.
Zdaniem sądu zachowanie oskarżyciela posiłkowego wskazuje na to, że było mu wszystko jedno, co się stanie z dzieckiem i co się stanie z oskarżoną w trakcie porodu. — Nie był współsprawcą, ale nie zrobił z tym kompletnie nic.

Dlatego też w ocenie sądu ojciec dziecka nie zasługuje na uwzględnienie zadośćuczynienia. Zdaniem sądu nie było żadnej krzywdy zasługującej chociażby na jedną złotówkę — podkreślił sędzia. — Oskarżyciel posiłkowy doskonale zdawał sobie sprawę z tego, co się dzieje.

W marcu sprawa Katarzyny W. wróci na wokandę.

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. *** #2440707 | 188.146.*.* 15 lut 2018 11:29

  To była kolejna ciąża tej "kobiety" (zdaje się trzecia) i zero refleksji, zero odpowiedzialności, zero antykoncepcji. Przerażająca i niepojęta tępota umysłowa. A "tatuś" nie lepszy. Widać, że dla niego partnerka to jedynia materac do seksu. Żałosny pseudomężczyzna, który chciał jeszcze zarobić kasę na śmierci SWOJEGO dziecka, bo w jego żal nie wierzę. Oboje powinni trafić do pudła. Ona za zabójstwo, on za nieudzielenie pomocy dziecku. Nie chcieli dziecka to trudno, ale są miejsca i sposoby aby dziecko zostało na czas znalezione i żyło.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 2. v #2440695 | 213.184.*.* 15 lut 2018 11:15

  Który kartofel bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamieniem.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Matka Polka #2440694 | 79.187.*.* 15 lut 2018 11:14

  To nie jest porzucenie ciała.... To jest MORDERSTWO z premedytacją, a następnie porzucenie ciała! Kara śmierci!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 4. ombre #2440664 | 84.61.*.* 15 lut 2018 10:09

  Powinna wrócić kara śmierci . Ja nie wiem jak można być takim człowiekiem ... Powinna dostac jak najsurowszy wyrok jaki jest w kodeksie .Najpierw nosi 9 miesiecy pod sercem, a później zabiera dziecku życie. Przecież to jest nie pojęte.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. N #2440663 | 83.14.*.* 15 lut 2018 10:09

  Panie w więzieniu powinny się nią mocno zaopiekować,żeby nie była samotna :))

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (12)