Wtorek, 27 września 2022. imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Kawiarenka historyczna. Od fotografii do filmu

2018-02-18 16:00:00 (ost. akt: 2018-02-16 14:12:44)
Juliusz Marek

Juliusz Marek

Autor zdjęcia: Jacek Szulecki

Oddział elbląski Polskiego Towarzystwa Historycznego i Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zapraszają na spotkanie Kawiarenki Clio.

Spotkanie odbędzie się 20 lutego 2018 r. o godzinie 17.30 w budynku Podzamcza (Bulwar Zygmunta Augusta 11, wejście od ul. Zamkowej).

— Gościem Kawiarenki będzie doskonale znany elblążanom interesującym się historią naszego miasta Juliusz Marek, prezes stowarzyszenia Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne, dziennikarz - regionalista, twórca Telewizji Elbląskiej, autor wielu publikacji i filmów dokumentalnych o Elblągu i regionie. Już ponad dekadę prowadzi popularne spotkania kinowe z cyklu „Elbląg na dużym ekranie”. Warto przypomnieć, że cykl ten to oryginalny, elbląski projekt. Zrealizowany bez budżetu i sponsorów. Zaczął się od publicznego pokazu zdigitalizowanych kronik nieżyjącego już elbląskiego filmowca, p. Stefana Muli. Zainteresowanie projekcją było niespodziewanie wielkie i seans trzeba było powtórzyć. A później nie wypadało już zawieść widowni. I tak już 12 lat, co miesiąc kino „Światowid” wypełnia się widownią po brzegi, a na ekranie pojawiają się bardziej lub mniej stare filmy o Elblągu i jego mieszkańcach, a także o bliższych i dalszych okolicach — informują organizatorzy.

Juliusz Marek opowiadał będzie o początkach swojej fascynacji historią Elbląga, o rodzeniu się pasji, ale także o tym, w jaki sposób znajduje kolejne filmy i dokumenty, których nikt od lat nie oglądał.
Wiesława Rynkiewicz-Domino

Źródło: Dziennik Elbląski