Niedziela, 16 maja 2021. Imieniny Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty

Uczcili pamięć powstańców zabitych w Fiszewie. O tej masakrze pisał nawet Mickiewicz [zdjęcia]

2018-02-17 13:24:55 (ost. akt: 2018-02-17 14:05:34)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

186 lat temu w Fiszewie pruscy żołnierze zastrzelili ośmiu bezbronnych powstańców listopadowych, a kolejnych dwunastu ranili. W sobotę przed pomnikiem znajdującym się we wsi uczczono pamięć ofiar tej masakry.


Fiszewo to niewielka wieś między Elblągiem a Malborkiem, położona na terenie gminy Gronowo Elbląskie. To tutaj 186 lat temu pruscy żołnierze zastrzelili ośmiu powstańców listopadowych, a kolejnych 12 ciężko ranili.
— Powstanie listopadowe wybuchło w 1830 r. Po początkowych sukcesach upadło w październiku 1831 r. — przypomina Leszek Marcinkowski, prezes elbląskiego PTTK, które co roku organizuje uroczystości w Fiszewie. — 5 października grupa około 30 tysięcy powstańców przekroczyła granicę pruską i tutaj zostali internowani. Zostali rozlokowani m.in. na terenach Żuław Elbląskich.

Prezes elbląskiego PTTK przypomina, że do pierwszych krwawych rozruchów doszło w Elblągu w grudniu 1831 r., gdzie na internowanych w mieście bezbronnych powstańców uderzył pułk pruskich huzarów, tratując ich końmi i rąbiąc szablami.
— Kolejna, najgorsza tragedia wydarzyła się 27 stycznia 1832 r. w Fiszewie. Grupa powstańców chciała się udać do Malborka, żeby uzyskać zezwolenie na emigrację do Francji. Zastąpiono im drogę, żołdacy pruscy oddali strzały do bezbronnych powstańców. Zginęło ośmiu, a kolejnych 12 zostało rannych — przypomina Leszek Marcinkowski.

O masakrze w Fiszewie wspominał nawet Adam Mickiewicz w "Księgach narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego". Jak dodaje Leszek Marcinkowski, historycy do dzisiaj nie są w stanie zlokalizować miejsca pochówku poległych w Fiszewie powstańców.
— Domniemana mogiła, przy której co roku odbywają się uroczystości, została usytuowana w 1972 r. Miejsce jest obsadzone ośmioma lipami, które miały symbolizować zamordowanych powstańców. W 1974 r. został tutaj ustawiony pomnik — przypomina prezes elbląskiego PTTK.

W sobotę (17.02) przed pomnikiem w Fiszewie odbyły się obchody upamiętniające tamte wydarzenia. Ogólnopolski Złaz Śladami Żołnierzy Powstania Listopadowego do Fiszewa odbył się po raz 46. Wzięło w nim udział około 200 osób. Organizatorzy przygotowali trzy trasy: z Jegłownika do Fiszewa, z Gronowa Elbląskiego do Fiszewa oraz z Różan do Fiszewa. Przed pomnikiem złożono kwiaty i wieńce. Zakończenie złazu zaplanowano w szkole w Gronowie Elbląskim.
AKT

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. marek #2443582 | 94.254.*.* 18 lut 2018 13:46

    Od kiedy w nomexach (ubranie bojowe strazaka) reprezentuje się straz na tego typu uroczystościach?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz