Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Marek Cieślak przeszedł na emeryturę. Barwnie i obrazowo uczył o zagrożeniach

2018-02-20 20:31:36 (ost. akt: 2018-02-20 20:39:28)
Marek Cieślak

Marek Cieślak

Autor zdjęcia: Komenda Miejska Policji w Elblągu

Po 20 latach i 2 dniach służby odszedł na emeryturę podinspektor Marek Cieślak, ceniony policyjny profilaktyk z elbląskiej komendy. Człowiek, który poświecił się zwalczaniu agresji i przemocy w szkołach. Edukował dzieci i młodzież w zakresie problematyki dopalaczy i narkotyków. Jego nieszablonowe zajęcia głęboko pozostały w pamięci młodych ludzi.

Marek Cieślak służbę rozpoczął 20 lutego 1998 r. jako aplikant wydziału dochodzeniowo-śledczego ówczesnej Komendy Rejonowej Policji w Elblągu. Przez kilka lat pełnił służbę w „dochodzeniówce”. Następnie trafił do wydziału do spraw przestępczości gospodarczej. W 2001 r. został dzielnicowym, a cztery lata później został referentem zespołu prewencji kryminalnej, nieletnich i patologii sekcji prewencji. Wówczas na dobre zajął się profilaktyką.

Rok później pracował już na co dzień z „trudną” młodzieżą, najpierw jako wychowawca, a później kierownik Policyjnej Izby Dziecka. Od 2014 r. do chwili obecnej pracował jako specjalista, a później ekspert w wydziale prewencji kryminalnej i wykroczeń. Przeprowadził setki spotkań, w których wzięły udział tysiące ludzi. Dzieci, młodzież, rodzice nauczyciele i seniorzy słuchali go z zainteresowaniem, bo jego prelekcje były nieszablonowe. Potrafił barwnie i obrazowo opowiadać o zagrożeniach. Zajmował się profilaktyką uzależnień, zwalczał przemoc w szkołach i ostrzegał seniorów przed oszustami.

W 2009 r. został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast w 2017 r., decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji, odznaczony Brązową Odznaką Zasłużony Policjant.

Jego służba w policji to 20 lat i 2 dni. Z kolei cały staż emerytalny wyniósł 35 lat i 19 dni.

Jego pasja to sadownictwo. Jednak na emeryturze nie będzie tylko wypoczywał. Po służbie dalej będzie pracował, jak sam mówi - „...z człowiekiem”. Ma zamiar pomagać ludziom ogarniętym chorobliwymi i śmiertelnymi nałogami.

Podinspektora Marka Cieślaka pożegnał inspektor komendant miejski policji w Elblągu Robert Muraszko oraz jego zastępca i koledzy z pracy.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. lewacha-bis #2447772 | 37.128.*.* 24 lut 2018 23:06

    ale sie naharowal az bokami robił. a teraz ?: na emeryturze? - jest nikim. Ni cytaty ni pisaty - żadnego języka, żadnego zawodu. Bo k...a, taksówkarz i policjant to nie zawód - to charakter i tandetne geny

    ! - + odpowiedz na ten komentarz