Czwartek, 29 września 2022. imieniny: Michaliny, Michała, Rafała

Festiwal Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?

2018-02-25 16:00:00 (ost. akt: 2018-02-23 11:27:57)
Piotr Machalica

Piotr Machalica

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

Już za miesiąc, w dniach 17 - 18 marca, odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?”. Na spotkanie miłośników słowa i muzyki zaprasza Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Idea festiwalu pozostaje niezmienna od lat. Jest nią przywracanie piękna i czystości językowi, dbałość o słowo, a tematem przewodnim jest miłość we wszystkich jej odmianach i odcieniach.

— To nie tylko najstarszy w dziejach motyw sztuki, ale przede wszystkim wartość godna podkreślenia — mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid” w Elblągu. -—Zwłaszcza dzisiaj, gdy nasze życie, życie jednostki i całych narodów określają i warunkują emocje odległe od miłości, a jakże często jej przeciwne…

Podczas festiwalu odbywa się konkurs, podczas którego swoją wrażliwość i talent zaprezentować można w dwóch kategoriach – piosenki poetyckiej i recytacji. Do udziału w twórczej rywalizacji zapraszana jest młodzież szkół ponadgimnazjalnych, studenci i osoby dorosłe.

— Szczególnie ważni są dla nas wykonawcy biorący udział w prezentacjach konkursowych, zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń – mówi Aleksandra Bednarczuk, organizatorka OFSS „…czy to jest kochanie?”. — Kartę i regulamin można pobrać na stronie internetowej Festiwalu.

Wstęp na przesłuchania konkursowe, które odbywać się będą w sobotę 17 marca, jest bezpłatny. CSE „Światowid” zaprasza wszystkich miłośników dobrej muzyki i słowa do posłuchania młodych wykonawców.

— Uczestników oceniać będą jurorzy, a najlepsi otrzymają nagrody rzeczowe i finansowe – dodaje Aleksandra Bednarczuk. — Laureaci wystąpią również podczas Gali tegorocznej edycji Festiwalu, która odbędzie się 18 marca. Gwiazdą wieczoru będzie Piotr Machalica, który zaśpiewa piosenki Wojciecha Młynarskiego.

Recital "Mój ulubiony Młynarski" to hołd składany Mistrzowi przez Piotra Machalicę, który Jego piosenki śpiewa od zawsze. Tym razem jednak powstał koncert Machalicy przeplatany opowieścią i poezją, a składający się wyłącznie z utworów, które wyszły spod pióra Mistrza. Są to piosenki zarówno autorskie, jak i znakomite przekłady, które stały się ważną częścią polskiej kultury. W programie koncertu m.in. "Jeszcze w zielone gramy", "Tango desperado", "Nie ma jak u mamy", "Bynajmniej", "Moje ulubione drzewo", "Najpiękniejszy list miłosny", "Idź swoją drogą", czy "Blue Tango".

Wszystkie bilety na koncert są już zarezerwowane lub wykupione, jednak właśnie w związku z rezerwacjami, które czasem nie są finalizowane, stworzona została lista rezerwowa, na którą można się zapisać telefonicznie w dziale marketingu CSE „Światowid”.

Festiwal zrealizowano przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Elbląga.
Czytaj e-wydanie

Źródło: Dziennik Elbląski