Na szlakach Bażantarni połączyli sport i modlitwę

2018-03-02 09:34:25(ost. akt: 2018-03-02 09:45:29)
Biegana droga w Bażantarni

Biegana droga w Bażantarni

Autor zdjęcia: arch. ekp

Ta nietypowa droga krzyżowa odbędzie się w sobotę (3.02) w elbląskiej Bażantarni. Jak mówi jej pomysłodawca biegacz-amator Grzegorz Jabłoński, sport i modlitwa, to świetne połączenie, które sprzyja rozważaniom i kontemplacji. Chętnych zaprasza również w kolejne soboty Wielkiego Postu — 10 i 17 marca.
Ta nietypowa droga krzyżowa odbędzie się już jutro w elbląskiej Bażantarni. Jak mówi jej pomysłodawca biegacz-amator Grzegorz Jabłoński, sport i modlitwa, to świetne połączenie, które sprzyja rozważaniom i kontemplacji. Chętnych zaprasza również w kolejne soboty Wielkiego Postu — 10 i 17 marca.

— Sport w sobotni, mroźny poranek i modlitwa, to świetne połączenie. Wspaniale wpisuje się w ideę drogi krzyżowej, która była dla Jezusa olbrzymim wysiłkiem. Tematem rozważań są „grzechy cudze”. Dlaczego? Bo często je widzimy i nie reagujemy, a przecież zachowanie innych wpływa też na nas — mówi Grzegorz Jabłoński.

Uczestnicy biegowej drogi krzyżowej startują o godz. 8 sprzed muszli koncertowej w Bażantarni.
— Po krótkim wprowadzeniu do tematu, biegniemy w ciszy spokojnym tempem do kolejnej stacji, słuchamy rozważań przygotowanych przez kapłana i ruszamy dalej. Pokonujemy dystans około 2-3 kilometrów. Zapraszamy wszystkich, każdy da radę, nie trzeba być biegaczem. Tempo będzie bardzo spokojne z czternastoma przerwami — mów Grzegorz Jabłoński.

W minioną sobotę autorem rozważań przy stacjach drogi krzyżowej był ksiądz Damian Papierowski. Odnoszą się do współczesnych czasów.
— Człowiek potrafi wymyślać rzeczy straszne. Żołnierze nie ściągali z Jezusa szat delikatnie. Zrywali je tak, aby rozerwać zakrzepłą krew. Kolejny ból. I jeszcze ten drugi ból: odarcia ze wszystkiego, ból wystawienia na pośmiewisko. Tak, człowiek potrafi wymyślać okrutne tortury. Znamy je z historii, nie tylko tej odległej, ale i z wydarzeń dziejących się dzisiaj. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Ile zła pochodzącego z naszych serc ma miejsce w naszym życiu. Niestety, niejednokrotnie poprzez nasze milczenie na to wszystko pozwalamy — napisał ksiądz Papierowski w rozważaniach stacji X.

Skąd pomysł na pokonywanie stacji drogi krzyżowej biegiem. Jak mówią organizatorzy, odpowiedź znajdziemy w Ewangelii św. Jana: „A pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus kochał i rzekła do nich: zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono”.
daw

Czytaj e-wydanie

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tra #2452993 | 83.14.*.* 2 mar 2018 23:40

  W oczekiwaniu na umorzenie sprawy zabojstwa Roberta Wojtowicza przez ks. Krzysztofa Litwe wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym -zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-cz y-to-ksieza-zabili-roberta-wojtowicza/z8 82hme

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Grab #2452977 | 83.20.*.* 2 mar 2018 23:01

   Fajnie, że są takie inicjatywy. Czemu nie w taki sposób?

   odpowiedz na ten komentarz

  2. dosc obłudy #2452033 | 78.88.*.* 2 mar 2018 10:35

   Od modlitw jest kościół a jak ktoś chce się modlic w plenerze to nie zostawi to dla siebie.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  3. WOT #2452016 | 94.254.*.* 2 mar 2018 10:19

   Ludzi juz pojebalo proponuje co miesiac 10.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz