Na orientację biegali w Bażantarni

2018-03-06 14:37:01(ost. akt: 2018-03-06 14:40:31)
Biegi na orientację

Biegi na orientację

Autor zdjęcia: arch. MOSiR w Elblągu

Po raz pierwszy w nowym roku miłośnicy biegów na orientację spotkali się w Bażantarni.
Mimo zimowej aury i lekkiego mrozu ponad 40 śmiałków wzięło udział w szóstych w sezonie zawodach z cyklu Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację, zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz EKO Gryf.

To były trzecie już w tym roku zawody z cyklu Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację, ale dopiero pierwsze zorganizowane w Bażantarni. I choć pogoda nie do końca sprzyjała zawodnikom (śnieg i lekki mróz) na starcie stawiło się 42 miłośników biegania. Tradycyjnie nie zabrakło uczniów elbląskich szkół, a wśród dorosłych uczestników ponownie gościliśmy biegaczy spoza Elbląga.

— Był to klasyczny bieg na orientację, a każda kategoria wiekowa miała swoją trasę do pokonania i w zależności od wieku, ilość punktów oraz długości tras były zróżnicowane — wyjaśnia Bolesław Czechowski z EKO Gryf Elbląg. — Start odbywał się co 2 minuty, w danej kategorii wiekowej, a limit czasu na pokonanie trasy wynosił 90 minut. Centrum zawodów znajdowało się w krużgankach restauracji „Myśliwska”. Gorąco dziękujemy właścicielom restauracji, zwłaszcza za udostępnienie energii elektrycznej do elektronicznego systemu pomiaru czasu.

Po raz kolejny najwięcej uczestników zgromadziła kategoria Open mężczyzn, gdzie na starcie pojawiło się aż dwunastu biegaczy. Tym razem, niemal 5 kilometrową trasę, najszybciej pokonał Mateusz Spadik z zespołu Kidaps Radostowo. Drugi na mecie zameldował się Przemysław Prokopiuk z Ostródy, który do zwycięzcy stracił niespełna pół minuty, natomiast trzecie miejsce przypadło Piotrowi Światkowskiemu (Woliniusz PL Te Elbląg), który na metę przybiegł ze stratą 34 sekund. W klasyfikacji generalnej nadal na prowadzeniu utrzymuje się Przemysław Prokopiuk (294 pkt.) i o dziesięć oczek wyprzedza Piotra Światkowksiego i o 25 pkt. Mateusza Spadika, który dzięki sobotniej wygranej wskoczył na podium.

W kategorii open kobiet, po raz drugi w sezonie na najwyższym stopniu podium uplasowała się Małgorzata Bączek z UKS Technik Ruciane Nida, która trasę o długości prawie czterech kilometrów pokonała w niewiele ponad 37 minut. Druga na mecie uplasowała się Janina Banach z Elbląga (strata 38 minut), a trzecie miejsce zajęła także elblążanka Monika Typańska (strata ponad 40 minut). W klasyfikacji generalnej kobiet na trzech pierwszych miejscach nie zanotowano zmian.

Nadal prowadzi Janina Banach (288 pkt), druga jest Monika Typańska (277 pkt), a trzecia Magdalena Orzechowska (239 pkt.). W kategorii rodzinnej po raz drugi z rzędu najlepsza okazała się rodzina Borkowskich, drugie miejsce zajęła rodzina Dzików, a trzecie miejsce tym razem przypadło rodzinie Sekulaskich. W klasyfikacji generalnej prowadzenie utrzymała rodzina Wąsickich (269 pkt.), na drugie miejsce awansowała rodzina Borkowskich (242 pkt.), a na trzecią pozycję spadła rodzina Różalskich (194 pkt.).

Po zakończeniu rywalizacji sportowej, trzech pierwszych biegaczy w każdej kategorii wiekowej otrzymało pamiątkowe dyplomy. Dodatkowo, wśród uczestników wylosowano także zaproszenia do restauracji „SUBWAY” ufundowane przez MOSiR. Uczestnicy biegu tradycyjnie podziękowali Kazimierzowi Szulżyckiemu i Krzysztofowi Banachowi za opracowanie trasy oraz przygotowanie i organizacje zawodów. Kolejne zawody IX edycji Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację, odbędą się w sobotę, 7 marca.

Tym razem nie jest znane jeszcze miejsce imprezy, a pod uwagę brane są trzy lokalizacje: Bażantarnia, Prochownia i Gronowo Górne. Informacje o miejscu zawodów podane zostaną niebawem na stronie internetowej MOSiR-u. Przyjmowanie zgłoszeń odbywać się będzie drogą mailową (kazek14521@onet.pl, bolesaw.czechowski@interia.pl) lub w dniu imprezy w biurze zawodów w godzinach 9:30-9:45. Start zaplanowano na godz. 10:00.
MOSiR w Elblągu
Czytaj e-wydanie

Źródło: Dziennik Elbląski