środa, 25 maja 2022. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Puszczony luzem pies rzucił się na sarnę... Nie udało się jej uratować

2018-03-06 15:59:28 (ost. akt: 2018-03-06 16:18:24)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Elbląg

Końcówka zimy to szczególnie trudny okres dla dzikich zwierząt. — Niskie temperatury powietrza w połączeniu z uszczuplonymi zapasami tłuszczu to dla wielu zwierząt najbardziej krytyczny moment w roku — informuje Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.

Czytaj e-wydanie — Pod koniec zimy zwierzęta są już dość mocno osłabione, więc wybierając się do lasu, planujmy wycieczki tylko po drogach leśnych i szlakach turystycznych. To miejsca, gdzie zwierzęta są przyzwyczajone do obecności człowieka — apeluje Jan Piotrowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Elbląg. — Przepłoszone zwierzęta uciekają i przez to tracą sporo energii, którą mogłyby zużytkować choćby na ogrzanie się w mroźną noc lub ucieczkę przed drapieżnikiem.

Leśnicy apelują również, aby podczas spacerów w lesie uważać na psy i nie spuszczać ich ze smyczy (zgodnie z przepisami psa nie wolno puszczać luzem w lesie).
— Pies choćby dla zabawy potrafi przez dłuższą chwilę gonić zwierzynę leśną, co może dla niej skończyć się śmiercią — wyjaśnia Jan Piotrowski. — Zdarza się też, że nasi domowi milusińscy w kontakcie z dziką zwierzyną stają się prawdziwymi drapieżnikami.

Tak stało się w ubiegłym tygodniu w pobliżu siedziby Nadleśnictwa Elbląg.
— Spacerujący ze swoim panem dużych rozmiarów pies rzucił się na żerującą w sadzie sarnę, która nie była w stanie daleko uciec. Obserwujący tę sytuację pracownik nadleśnictwa próbował pomóc uciekającemu zwierzęciu. Niestety, gdy dobiegł na miejsce, było już za późno. Tym razem właściciel psa został znaleziony i ukarany — relacjonuje rzecznik Nadleśnictwa Elbląg.

Leśnicy w trakcie codziennego przebywania w lesie, o tej porze roku zwracają szczególną uwagę na obrzeża lasu, gdzie najczęściej kłusownicy zastawiają wnyki. Choćby w miniony weekend na terenie leśnictwa Żuławy, w rejonie wsi Stankowo, Nowe Kępniewo i Krzewsk, przy współpracy z lokalnymi myśliwymi, znaleźli i zlikwidowali siedem wnyków.
— Tego typu pułapki stanowią zagrożenie nie tylko dla zwierząt, na które są zastawione. Zwierzęta w nich umierają w cierpieniu. Dlatego, gdy znajdziemy w lesie podejrzaną pętlę z drutu, zlikwidujmy ją, żeby nie stanowiła zagrożenia — apeluje Jan Piotrowski.

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tak #2456095 | 88.156.*.* 7 mar 2018 14:53

  jest ustawa, że psy nie muszą być wyprowadzane na smyczy i oczywiście jak zawsze bez kagańca, można mieć tylko nadzieję, że zaczną pożerać tych co uchwalają takie prawo!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Zeno #2455977 | 88.220.*.* 7 mar 2018 12:00

  Słyszałem, że PiS ma uchwalić taką ustawę aby psy nie były na uwięzi. Nie wiem czy to jest prawda? JEŻELI TAK -TO BĘDZIE STRASZNO. Wtedy nie tylko sarny będą zagryzane ale i ludzie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. czytelnik ! #2455932 | 93.231.*.* 7 mar 2018 10:53

  Psy ktore lataja luzem powine byc od razu Eleminowane , A wlasciciela ukarac nawet na 1 rok pozbawienia wolnosci , i tak samo ukarac tych ktorzy zastawaja wnyki !

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. krzyżak #2455796 | 178.235.*.* 7 mar 2018 07:56

  Wielokrotnie pytam właścicieli psów, które nie są na smyczy, dlaczego to robią. Przecież wokół biegają ludzie, dzieci. To może stanowić dla nich zagrożenie i łamie przepisy. Wciąż słyszę jedno: on nie gryzie, lubi dzieci, nie rzuca się na ludzi. Jak widać, nie zawsze znamy swojego pupila. Karać, karać i jeszcze raz karać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. hycel #2455669 | 176.105.*.* 6 mar 2018 21:01

  pieski i kotki przerabiam na pyszny smalec !! palce lizać !! niebo w gębie !!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (11)