Niedziele z zakazem handlu. Elbląskie markety wydłużą pracę w inne dni

2018-03-07 14:06:02(ost. akt: 2018-03-07 14:28:45)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

W najbliższy weekend wypada pierwsza niedziela z zakazem handlu. Galerie handlowe i duże sieci są już przygotowane na wejście w życie nowych przepisów. W Elblągu część sklepów będzie otwarta dłużej w piątki i soboty. Niektóre galerie będą zaś czynne w niedziele z zakazem handlu, ale tylko w ograniczonym zakresie.
Czy zamknięte w niedzielę sklepy spożywcze i butiki ulokowane w galeriach handlowych, i niemożność zrobienia zakupów, rzeczywiście sprawią tak wiele problemów konsumentom? Duże sieci handlowe już wychodzą naprzeciw oczekiwaniom tych ostatnich i podejmują konkretne działania, by zapewnić im pełną dostępność do produktów, a przy okazji - nie być stratnym ekonomicznie na zabranych godzinach w tzw. wolne od handlu niedziele.

I tak np. w piątki i soboty Biedronki w całej Polsce będą czynne o godzinę dłużej - w zależności od lokalizacji - do godz. 22 lub nawet do 23. W te dni w sklepach popularnej sieci będą czynne także wszystkie kasy tak, by kolejki do nich były jak najmniejsze. Ich zakres godzinowy może się różnić w zależności od lokalizacji, jednak gwarancja wszystkich otwartych kas obejmie aż pięć godzin w każdym z tych dni. Biedronka zapowiada, że zwiększona ma zostać także częstotliwość dostaw do sklepów w weekendy, a w tygodniu ma być więcej promocji, wszystko po to, aby ruch klientów rozłożył się bardziej równomiernie na poszczególne dni. W sklepach należących do sieci Biedronki ma również pracować w weekendy aż pięć tysięcy więcej osób niż dotąd - sieć spodziewa się bowiem znacznie większego ruchu klientów w piątki i w soboty.

— Respektując przepisy prawa, na pierwszym miejscu jak zawsze stawiamy oczekiwania naszych klientów. Dlatego podjęliśmy konkretne działania, aby zapewnić pełną dostępność produktów i sprawną obsługę przy kasach, a dzięki temu zadbać o satysfakcję klientów podczas zakupów. Oczywiście, wszyscy będziemy się uczyli tej nowej sytuacji, dlatego w najbliższych tygodniach bardzo dokładnie będziemy analizować zachowania naszych klientów i – jeśli zajdzie taka potrzeba – wprowadzać kolejne zmiany — mówi Arkadiusz Mierzwa, kierownik ds. komunikacji korporacyjnej w Jeronimo Martins Polska.

Przepisy nowej ustawy wskazują, że zakaz handlu w niedzielę dotyczy podmiotów prowadzących działalność handlową (sprzedażową), a zatem obejmuje sklepy, stoiska, stragany, domy towarowe itp. Za to nie wprowadza ograniczenia skierowanego do przedsiębiorców prowadzących działalność w galerii handlowej w zakresie wynajmu nieruchomości.

Wielu z nich prowadzi takie branżowe sklepy m. in. w CH Ogrody. I jak się okazuje, największa galeria handlowa w Elblągu, w najbliższą niedzielę na pewno nie będzie zamknięta na cztery spusty.

— Centrum Handlowe Ogrody, to nie tylko miejsce zakupów, ale również spędzania wolnego czasu. Stąd też, w niedziele, w które obowiązuje ustawowy zakaz handlu, zapraszamy naszych klientów do klubu fitness, który funkcjonuje w trybie 24-godzinnym, siedem dni w tygodniu, do Multikina, które czynne będzie wówczas od godziny 9 do 22.15. A od godziny 10 do 20, do dyspozycji klientów będą nasze restauracje, kawiarnie, sale zabaw oraz salon prasowy — mówi Katarzyna Mituła z Biura Prasowego CH Ogrody. — Na chwilę obecną, w pozostałe dni tygodnia, centrum działa bez zmian.

Swoją odpowiedź na zakaz handlu w niedzielę przygotowała także sieć sklepów Lidl. Placówki będą czynną w piątki i w soboty dłużej. Zakupy w Lidlu będziemy mogli robić do godziny 22. A w Carrefourze zakupy każdego dnia (oprócz niedziel, także tych pracujących) zrobimy w godzinach od 7 do 23. A dla zapominalskich w niedzielę będą otwarte stacje benzynowe - tam zakupy zrobimy bez żadnego problemu.
Co mają zaś zrobić Ci, którzy w niedzielę chcieliby pobuszować po sklepowych regałach w poszukiwaniu nowych kolekcji ubrań i prawdziwych modowych perełek? Im po prostu przyjdzie zrobić zakupy w Internecie. Frajda być może mniejsza, ale za to wygoda - bezcenna.

Nowe prawo wprowadza zakaz handlu w niedziele etapami, a także przewiduje cały szereg wyłączeń: i co do dni, i co do branż, w których działalność jest prowadzona. Zgodnie z zapisami ustawy, od 1 marca 2018 r. handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany - początkowo do dwóch niedziel w miesiącu w 2018 roku, a następnie do jednej niedzieli w 2019 r. Od 2020 r. będzie obowiązywał zakaz handlu w niedziele. Organem kontrolującym sklepy będzie Państwowa Inspekcja Pracy. Urzędnicy z elbląskiego oddziału nie ukrywają, że już w najbliższą niedzielę ruszą w miasto z pierwszymi kontrolami.
as

Obrazek w tresci

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. josek #2457035 | 178.235.*.* 8 mar 2018 19:24

    W niedzielę chyba tylko lemingi chodzą na zakupy to jest dzień an relaks i odpoczynek a nie ganianie po sklepach

    odpowiedz na ten komentarz

  2. klijent #2456760 | 84.40.*.* 8 mar 2018 13:56

    wszyscy pracownicy marketów pokochają teraz PIS, w następnych wyborach na pewno na nich zagłosują, to może i wolne soboty im załatwią

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz