Sobota, 10 czerwca 2023. imieniny: Bogumiła, Diany, Małgorzaty

Szukali wiosny w Niemczech

2018-03-12 12:45:28 (ost. akt: 2018-03-12 12:52:28)

Autor zdjęcia: arch. Starostwa Powiatowego w Elblągu

Przez miniony tydzień 28-osobowa grupa młodzieży z powiatu elbląskiego wraz z opiekunami przebywała w partnerskim powiecie Steinburg w Niemczech. Wspólnie ze swoimi niemieckimi rówieśnikami realizowali projekt pn. „Wiosenne obyczaje i wielkanocne tradycje”.

Głównym celem projektu była próba porównania różnych obyczajów i obrzędów związanych z nadejściem wiosny oraz tradycji obchodów świąt wielkanocnych w Polsce i Niemczech. Uczniowie pracowali w kilku grupach tematycznych, z których każda koncentrowała się na innym zagadnieniu. Były to m.in. wiosenne piosenki, przysmaki kulinarne, pisanki i ozdoby świąteczne, obyczaje wiosenne. Ponadto pary polsko-niemieckie budowały budki lęgowe dla ptaków. Tym sposobem powstało 30 bajecznie kolorowych budek, które z pewnością w niedługim czasie znajdą swoich mieszkańców.

Program pobytu obejmował również wycieczki, w tym bardzo ciekawą wizytę w centrum osób głuchoniemych „Dialog w Ciszy” w Hamburgu, gdzie uczestnicy mogli przekonać się, jak wygląda świat z perspektywy osób niesłyszących oraz nauczyć się podstaw komunikowania z takimi osobami.

W programie nie mogło zabraknąć różnego rodzaju zaję
integracyjnych, w tym polsko-niemieckie karaoke, zorganizowano także rozgrywki sportowe.


W ostatnim dniu pobytu zorganizowana została konferencja podsumowująca projekt. Poszczególne grupy uczniów prezentowały wyniki swojej pracy. Wśród gości konferencji, poza uczestnikami projektu, znaleźli się nauczyciele, dyrektorzy szkół z powiatu Steinburg oraz przewodniczący Rady Powiatu Peter Labendowicz.

Tego typu projekty oba partnerskie powiaty realizują rokrocznie już od 15 lat. Cieszą się one uznaniem zarówno uczestników, jak i kadry. Podczas pobytu w Niemczech obie strony dokonały wstępnych uzgodnień dotyczących kolejnych projektów planowanych na lata 2019-2020.

Wymiana została zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Elblągu przy finansowym wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Marek Murdzia, koordynator projektu
Czytaj e-wydanie

Źródło: Dziennik Elbląski