Poniedziałek, 10 maja 2021. Imieniny Antoniny, Izydory, Jana

W Bibliotece Elbląskiej rusza remont za miliony złotych

2018-03-12 14:03:00 (ost. akt: 2018-03-12 14:58:57)
Biblioteka Elbląska

Biblioteka Elbląska

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

W ciągu najbliższych dwóch lat zabytkowy budynek Bibliotek Elbląskiej przejdzie gruntowną modernizację. Na prace renowacyjne udało się zdobyć prawie 8 milionów złotych od marszałka województwa. Remont ruszy lada dzień.

Wprawdzie historia Biblioteki Elbląskiej jako instytucji rozpoczyna się w roku 1601, to jednak obiekt powstał znacznie wcześniej i sięga czasów krzyżackich.15 marca 1242 roku rada miejska Elbląga i mistrz krajowy wystawili akt fundacyjny dla budynku.

Pierwotnie służył on jako przytułek dla starców i chorych a następnie-jako szpital. Przez kolejne stulecia budynek dzielnie opierał się skutkom upływającego czasu. Niestety, w tej chwili jest już w bardzo złym stanie technicznym. Dlatego władze instytucji zaczęły starać się o unijne środki, które miały pomóc w przeprowadzeniu remontu w bibliotece.

Świetnie napisany wniosek wygrał w konkursie marszałka województwa i w październiku 2017 roku do Elbląga trafiło prawie 8 mln zł. W poniedziałek (12.03) miasto podpisało także umowę na remont biblioteki. Pierwszym etapem prac zajmie się elbląska firma Mytych. Dokumentacja przewiduje roboty w zakresie renowacji obiektu i jego zabezpieczenia przed zagrożeniami z zewnątrz.

— 700-letnie mury wymagają pilnej naprawy, musimy przede wszystkim zabezpieczyć elewację, dachy i osuszyć cały budynek. Mamy też wspaniały dziedziniec z placem, który po remoncie stanie się całorocznym miejscem do spędzania czasu przez wszystkich elblążan i gości. A wokół budynku zabłyśnie także świetlna iluminacja — mówi Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej.

Budynek Biblioteki Elbląskiej zostanie także zabezpieczony przed degradacją i stopniowym niszczeniem, dzięki wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej ścian i zostanie zabezpieczony przed kradzieżą i włamaniem poprzez przeprowadzenie sieci instalacji telewizji użytkowej przez teren dziedzińca. W obiekcie zostanie także wymieniona stolarka okienna i drzwiowa.

Jedną z najważniejszych części tego projektu będą także prace adaptacyjne związane z przygotowaniem bibliotecznych piwnic i stworzenia miejsca do prezentacji największego skarbu Biblioteki Elbląskiej, czyli starodruków.

To właśnie tam powstanie interaktywna wystawa dawnej książki i prasy Elkamera.
— Będziemy tu prezentować najcenniejszy, zabytkowy zbiór biblioteki, który od 2016 roku stanowi zasób narodowy — dodaje Jacek Nowiński. Na podstawie księgozbioru i zebranych materiałów pokażemy różne aspekty życia w naszym mieście i tego, co działo się w tym miejscu, począwszy od powstania Szpitala św. Ducha i początków lecznictwa, aż po żeglugę śródlądową, która dziś może się jeszcze bardziej rozwinąć, dzięki planowanemu przekopowi przez Mierzeję Wiślaną.

Prace w bibliotece rozpoczną się lada dzień. Potrwają do końca października 2019 roku. Druga część pierwszego etapu projektu będzie związana z wyposażeniem i adaptacją części pomieszczeń na sale ekspozycyjne i powinna zostać zrealizowana do czerwca 2020 roku.

— Jesteśmy gotowi ruszyć z robotami w każdej chwili. Mamy ogromne doświadczenie w tego typu pracach (firma Mytych wykonała pierwszy etap remontu Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, teraz prowadzi tam drugą część prac-red.). Postaramy się wykonać ten remont solidnie i terminowo — zapewnia Ryszard Mytych, właściciel firmy.

Realizacja pierwszego etapu projektu będzie kosztowała niecałe 7 mln zł, z czego ok. milion to wkład własny miasta. Reszta to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Jak zapewnia dyrektor Nowiński, remont nie wpłynie na działalność obiektu przy ul. św. Ducha.
as
Czytaj e-wydanie

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB