"Taka pizza smakuje najlepiej". Nietypowa lekcja na Starym Mieście

2018-03-14 12:09:11(ost. akt: 2018-03-14 12:14:46)

Autor zdjęcia: Anna Dawid

14-letni uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 w Elblągu w miniony poniedziałek odwiedzili Pizzerię Oliwka na elbląskiej starówce. Na mini warsztatach kulinarnych, pod okiem pizzermanki Doroty Czechowskiej, przygotowywały ulubiona pizzę.
Czy jest tu ktoś, kto nie lubi pizzy? Raczej nie, bo przecież pizza jest dobra na wszystko, również jako smaczny prezent na Dzień Kobiet. Właśnie taki nietypowy Dzień Kobiet z pizzą przygotowali chłopcy z klasy 7e ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Elblągu dla swoich koleżanek. Zaprosili je na warsztaty robienia pizzy w Pizzerii-Restauracji Oliwka na Starym Mieście.

Dzieci, pod okiem pizzermanki Doroty Czechowskiej, komponowały pizzę według własnego pomysłu.
— Przygotować pizzę, to tak naprawdę prosta sprawa. Nasze składniki to: mąka, woda, drożdże, sól, cukier i olej. Ciasto wyrabiamy w dzieży przez około 15 minut, potem formujemy z niego kuleczki, które rozwałkowujemy. Następnie nakładamy sos zrobiony z włoskich pomidorów, doprawiamy i posypujemy serem mozzarellą. Potem nakładamy na ciasto składniki. Dzisiaj dzieci nakładają składniki, jakie tylko chcą. To zależy jedynie od ich weny twórczej — mówi Dorota Czechowska.

Dziewczynki i chłopcy zmienili się w małych kucharzy i samodzielnie przygotowywali swoją ulubioną pizzę.
— Fajnie jest być pizzermanką i przygotować sobie smaczną pizzę. Nałożymy dużo sera, bo bardzo go lubimy i do tego ananasa — mówiły pizzermanki z klasy 7e.

Dzieci komponowały składniki i z utęsknieniem czekały na swoje dzieła, bo przecież nawet największy niejadek połakomi się na pizzę własnego przepisu.
— Gdy już dzieciaki nałożą swoje ulubione składniki, to pizza ląduje na łopacie, a potem w piecu opalanym drewnem. Nasza pizza, to prawdziwa włoska pizza — podkreśla Dorota Czechowska. — Mamy do wyboru bardzo wiele jej rodzajów, elblążanom bardzo na przykład smakuje ta z szynką, kurczakiem, pomidorem, kukurydzą. Po wypieczeniu pizzę posypujemy oregano, kroimy na osiem kawałków i można się rozkoszować smakiem— mówi Dorota Czechowska.

Dzieciom również smakowała pizza w Oliwce.
— Uwielbiamy pizzę, a najfajniejsze jest to, że mogliśmy sami ją przygotować. Było pysznie i pizza błyskawicznie znikała z talerza — mówili uczniowie.
daw