Na dworze mróz, a u nich gorąco. Rozpoczął się festiwal "... czy to jest kochanie?"

2018-03-17 19:29:01(ost. akt: 2018-03-17 19:40:15)

Autor zdjęcia: nadesłane/CSE Światowid

Nadszedł czas na uwolnienie swojego talentu i podzielenie się nim z innymi. W elbląskim Światowidzie w sobotę rozpoczęła się 22. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?”.
W sobotę (17.03) odbywały się prezentacje konkursowe w kategorii recytacji i piosenki poetyckiej. Przesłuchania uczestników ruszyły już o godz. 9. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu przepełnione było artystami, którzy zaprezentowali się przed jury, a oceniali ich: Monika Kowalczyk-Kogut, Dorota Koman i Jarosław Chojnacki. W powietrzu kłębiło się od emocji. Każdy starał się pokazać z jak najlepszej strony. Za oknami mróz, a w Światowidzie gorąca atmosfera. Wyczuwało się tremę, nie tylko prezentujących się, ale i oceniających.

— Zauważyłam, że młodzi uczestnicy nie mają takiego problemu z tremą, są na początku drogi i nie posiadają takiego bagażu jak starsi, którzy nie raz brali udział w tego rodzaju konkursach — powiedziała przewodnicząca jury Monika Kowalczyk-Kogut.

Piękno języka, w dodatku wypowiadanego słowami o miłości, jest myślą przewodnią Festiwalu. Uczestnicy, którzy przybyli do Elbląga, spróbowali swoich sił przed oceniającymi, wykazując swoją wrażliwość i umiejętności w posługiwaniu się ojczystym językiem. Repertuar był zróżnicowany. W recytacji usłyszeliśmy m.in. poezję Marcina Świetlickiego, Juliana Tuwima czy - w tłumaczeniu – Williama Szekspira, zaś w piosence poetyckiej wykonawcy prezentowali własną twórczość, utwory do słów Agnieszki Osieckiej czy Wojciecha Młynarskiego.

Przesłuchania odbywały się do godzin wieczornych. Jury jeszcze dziś podejmie decyzję o tym, kto zwyciężył, ale laureatów poznamy dopiero jutro, 18 marca podczas Koncertu Laureatów na wieczornej gali OFSS „…czy to jest kochanie?”. Gwiazdą wieczoru będzie Piotr Machalica, który wystąpi z recitalem "Mój ulubiony Młynarski".

Organizatorem OFSS "...czy to jest kochanie?" jest Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu, współorganizatorami: Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” zrealizowano przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Elbląga.
Daria Grenda

Obrazek w tresci