Czwartek, 5 sierpnia 2021. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Oszustwa na tzw. policjanta. Policjanci ujęli dwóch podejrzanych i odzyskali 40 tys. zł [film]

2018-03-26 11:50:12 (ost. akt: 2018-03-26 12:29:59)

Autor zdjęcia: Komenda Miejska Policji w Elblągu

Policjanci zatrzymali w Elblągu dwóch mężczyzn, którzy są podejrzani o dokonanie oszustw metodą na tzw. policjanta. Sąd Rejonowy w Elblągu zadecydował o tymczasowym aresztowaniu 57 i 65-latka.

— Ofiary były oszukiwane przez sprawców podających się przez telefon za policjantów lub członków bliskiej rodziny. Sprawcy mówili o wypadkach, którym ulegli bliscy oraz o tym, że są potrzebne pieniądze na „uniknięcie odpowiedzialności” lub pokrycie szkód. Ofiary przekazywały pieniądze osobom, których nie znały, a które przychodziły po ich odbiór często pod wskazany adres. Funkcjonariusze odzyskali około 40 tysięcy złotych, które przekazała oszustom jedna z pokrzywdzonych osób — informuje kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

57 i 65-latek zostali zatrzymani w niedzielę (25.03) w Elblągu. Do ich ujęcia doprowadziła wspólna praca policjantów z Elbląga, Olsztyna i Szczytna.

Policjanci oraz prokurator wystąpili do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie obu mężczyzn. Sąd przychylił się do tego wniosku. Za doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzania mieniem – czyli oszustwo sprawcom mogą grozić kary do 8 lat więzienia.

Policjanci apelują o ostrożność i przypominają, jak należy się zachować w przypadku otrzymania takiego telefonu.
Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olo #2471164 | 78.88.*.* 26 mar 2018 13:43

    ...czuć oddech kogoś z rodziny lub t.zw. przyjaciół rodzin ...przy tych oszustwach...

    ! - + odpowiedz na ten komentarz