Poniedziałek, 10 maja 2021. Imieniny Antoniny, Izydory, Jana

Politycy PO uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Nie wezmą udziału w oficjalnych obchodach 8. rocznicy

2018-04-10 08:43:38 (ost. akt: 2018-04-10 09:24:55)

Politycy elbląskiej Platformy Obywatelskiej we wtorek o godz. 8.41 przed Krzyżem Katyńskim na cmentarzu Agrykola złożyli kwiaty, by upamiętnić ofiary katastrofy smoleńskiej. W Elblągu oficjalne obchody 8. rocznicy katastrofy rozpoczną się w południe w kościele Wszystkich Świętych przy ul. Agrykola.

Politycy Platformy Obywatelskiej nie wezmą udziału w oficjalnych, elbląskich obchodach 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Zamiast tego rano, we wtorek o godz. 8.41, upamiętnili ofiary katastrofy, składając kwiaty pod Krzyżem Katyńskim na cmentarzu Agrykola.

— Pamięć o tej, jednej z największych tragedii powojennej Polski pozostanie w naszej pamięci na zawsze. I każdego roku będziemy ją wspominali - szczególnie w rocznicę tragedii — oświadczył Jerzy Wcisła, elbląski senator PO i przewodniczący tej partii w Elblągu. — Niestety, politycy Prawa i Sprawiedliwości uczynili z tego dramatu okazję do podzielenia Polaków, w stopniu niespotykanym nigdy w przeszłości. Oskarżyli jedną formację polityczną i polityków z imienia i nazwiska o dokonanie zbrodni zamachu na ówczesnego prezydenta Polski i świadome spowodowanie tej tragedii. To – niczym nie potwierdzone - oskarżenie jest jednym z przewodnich haseł usprawiedliwiających dzielenie Polaków na lepszych i gorszych. (...) To jedyny znany nam przypadek narodowej tragedii, która zamiast łączyć wykorzystywana jest do dzielenia narodu.

Dlatego politycy PO nie chcą uczestniczyć w oficjalnych uroczystościach, dopóki organizuje je Prawo i Sprawiedliwość lub utworzone przez tą partię władze.
— Do czasu aż liderzy tej partii oficjalnie uznają, że owe oskarżenia są bezpodstawnym kłamstwem smoleńskim i przeproszą za nie Polaków. Do tego czasu będziemy oddawali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej w ciszy i skupieniu każdego 10 kwietnia o godz. 8.41 — dodaje Jerzy Wcisła.

W Elblągu oficjalne obchody 8. katastrofy smoleńskiej rozpoczną się dzisiaj w południe mszą świętą w kościele pd. Wszystkich Świętych przy ul. Agrykola. Po mszy uczestnicy obchodów przemaszerują sprzed kościoła pod Krzyż Katyński na cmentarzu Agrykola. Tutaj zaplanowano: odegranie hymnu państwowego, przemówienia okolicznościowe, apel pamięci, salwę honorową i składanie kwiatów.

10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 doszło do katastrofy lotniczej polskiego samolotu rządowego. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

https://m.wm.pl/2018/04/orig/30594235-1742579489122376-2281547148019367936-o-457643.jpg


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB