Sobota, 25 marca 2023. imieniny: Bolka, Cezaryny, Marioli

Trzydzieści tysięcy złotych czeka na elbląskich działkowców

2018-04-11 12:22:29 (ost. akt: 2018-04-11 12:23:48)
ROD Bratek na ul. Fromborskiej w Elblągu

ROD Bratek na ul. Fromborskiej w Elblągu

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Trzydzieści tysięcy złotych mogą otrzymać z miejskiej kasy elbląscy działkowicze, między innymi na remont lub budowę sieci wodociągowej, ogrodzeń, czy miejsc parkingowych. Wnioski o dotację można składać do końca maja.

W elbląskim okręgu Polskiego Związku Działkowców zrzeszonych jest 76 Rodzinnych Ogrodów Działkowych (dziesięć tysięcy działkowców). Cztery ogrody prowadzą także stowarzyszenia. Działkowcy, już po raz drugi, mogą się ubiegać o dotacje z miejskiej kasy. Do podziału, podobnie jak w ubiegłym roku, jest 30 tysięcy złotych.

— W 2017 roku prezydent Elbląga pierwszy raz zorganizował konkurs dla działkowców. Wnioski o dotację złożyło wówczas sześć ogrodów, a tylko trzy ją otrzymało: ROD "Bartek", ROD "Moniuszki" oraz ROD "Wróblewskiego". Wnioski pozostałych ogrodów zawierały błędy i z tego powodu działkowcy wykorzystali tylko niewiele ponad połowę, przeznaczonej dla nich pieniędzy. W tym roku na wnioski o przyznanie dotacji czekamy do końca maja — mówi Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Dotacje będą przyznawane na zadania związanie z rozwojem ogrodów. W szczególności na budowę nowej lub modernizację istniejącej infrastruktury ogrodowej, wymianę sieci wodociągowej oraz energetycznej, budowę miejsc postojowych czy ogrodzeń. Starać można się o dofinansowanie w wysokości 60 procent kosztów przeznaczonych na określone zadania. Dotacja nie może być jednak większa niż 6 tysięcy złotych i udzielana jest danemu ogrodowi nie częściej niż raz na dwa lata. Przy rozpatrywaniu ofert będą brane pod uwagę m.in. stan zagospodarowania ogrodu i jego infrastruktury oraz to, jak planowane zadanie wpłynie na poprawę warunków użytkowania działek na ogrodzie.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski