Scena bogata o słowo

2018-04-12 13:24:49(ost. akt: 2018-04-12 13:25:50)

Autor zdjęcia: arch. CSE Światowid

W środę (11 kwietnia) w CSE „Światowid” zaprezentowali się uczestnicy rejonowych eliminacji 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Na Scenie na Piętrze zmagali się w turniejach recytatorskim, poezji śpiewanej i „Wywiedzione ze słowa”.
Emocje, inwencja twórcza i młoda krew zawitały w CSE „Światowid”. Do konkursu na szczeblu rejonowym przystąpiło 9 osób. Wydarzenie, odbywające się w tym roku w nastrojowej przestrzeni Sceny na Piętrze, przyciągnęło również wielu obserwatorów i miłośników sztuki słowa.

W turnieju poezji śpiewanej można było usłyszeć debiutanta, Jana Paczkowskiego, ucznia Zespołu Szkół Licealnych w Morągu w utworze, będącym autorską aranżacją kompozycji do słów m.in. Marcina Urbana.

– Jestem po raz pierwszy na tego rodzaju konkursie i przyznaję, że stres był ogromny – mówi młody wykonawca. – Lubię klimaty nostalgiczne, dlatego też wybrałem twórczość Urbana.

Turniej recytatorski został zdominowany przez młodzież ponadgimnazjalną, ale nie zabrakło również doświadczonego adepta sztuki, Zbigniewa Martuszewskiego. Każdy chciał zaprezentować się z jak najlepszej strony przed jurorami. W repertuarze znalazły się teksty pisane prozą i poezja, m.in. fragment „Chłopów” Władysława Reymonta czy wiersze Edwarda Stachury. W gronie uczestników znaleźli się debiutanci, jak i ci, którzy swój pierwszy występ na OKR-ze mieli za sobą.

– Drugi raz biorę udział w konkursie i widzę, że w tym roku bierze w nim udział zdecydowanie więcej osób – zwraca uwagę Jakub Aleksandrowicz. – Co do turnieju, mogłem wybrać poezję śpiewaną, ale za późno się zorientowałem, że termin konkursu jest już tak blisko... Wybór więc padł na recytację.

W przypadku turnieju „Wywiedzione ze słowa”, swój sceniczny talent zaprezentował Jan Lechwar w przygotowanym przez siebie collage’u tekstów „Tamten taniec…”, wykorzystując w prezentacji prozę Jarosława Iwaszkiewicza i wiersz Juliana Tuwima.

Decyzją jury, w którego składzie znalazły się Wanda Anusiak oraz Wiesława Niemaszek-Szymańska z Olsztyna i Justyna Kozłowska-Dyrla, do wojewódzkich eliminacji 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego zostali zakwalifikowani dwaj uczestnicy: w turnieju recytatorskim młodzieży Adrian Albrecht z Centrum Kultury Calasanz z Elbląga i dorosłych – Zbigniew Martuszewski, także z Elbląga. Oceniające występy uczestników przyznały również wyróżnienia za występ Karolinie Łabuńskiej i Adriannie Pałkowskiej.
Daria Grenda, CSE Światowid


Źródło: Dziennik Elbląski