Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Polska Seniora według PO: Emerytury bez podatku i czek opiekuńczy

2018-04-17 13:06:22 (ost. akt: 2018-04-17 13:10:01)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Emerytury bez podatku, zwolnienie ze składek, bezpłatny bilans 60-latka, czy darmowe szczepienia. Między innymi takie są założenia programu Polska Seniora, który od zeszłego roku opiniują politycy Platformy Obywatelskiej. We worek (17.04) spotkania konsultacyjne z seniorami dotarły na ziemię elbląską.

Program Platformy Obywatelskiej, skierowany do osób starszych, opiera się na trzech filarach: godne życie, aktywne życie i zdrowe życie seniora. Pierwszy filar ma zapewnić m.in. emeryturę bez podatku, czyli zaprzestanie pobierania podatku PIT od emerytury, zwolnienie z płacenia składek, jako zachęta do dłuższej pracy, instytucję asystenta osoby niesamodzielnej, dopłaty do teleopieki, a także tzw. czek opiekuńczy oraz urlop wytchnieniowy.

— Ten pierwszy będzie dotyczył osób, które pracują zawodowo i potrzebują finansowego wsparcia do wykupu usług do opieki nad niepełnosprawnym seniorem. Wysokość tego czeku będzie uzależniona od stopnia niepełnosprawności chorego — mówiła podczas wtorkowej (17.04) konferencji prasowej posłanka Krystyna Szumilas (PO). — Urlop wytchnieniowy będzie zaś przysługiwał osobom niepracującym, które sprawują całodobową opiekę nad seniorem. Na razie trwają konsultacje nad długością takiego urlopu, ale myślę, że on powinien trwać dwa tygodnie. W tym czasie senior pozostawałby np. pod wykwalifikowaną opieką pielęgniarską.

Polska Seniora to także filar dotyczący aktywnego życia.

— Chcemy dać starszym osobom szansę na samorozwój i aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym. Zapewnimy wsparcie rad seniora, karnet aktywizacyjny i krajową kartę seniora uprawniającą do szeregu usług i zniżek czy całodobowy telefon zaufania. Chcielibyśmy, by w każdym powiecie działało także biuro seniora niosące pomoc w codziennych sprawach — wylicza posłanka Mirosława Nykiel. — Pragniemy stworzyć senioralny budżet obywatelski, który zakładałby część samorządowych budżetów tylko dla seniorów.

Ostatni filar projektu PO dotyczy zdrowego życia.

— Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, dlatego chcemy, by każdy senior mógł się cieszyć dobrym zdrowiem przez długie lata. Zapewnimy tu bilans 60-latka i badania profilaktyczne z corocznym monitorowaniem stanu zdrowia, darmowe szczepienia na grypę, zestaw zniżek na leki, geriatrię w każdym województwie, czy ciągłą, ustawiczną rehabilitację — dodaje posłana Elżbieta Gelert.

Od ubiegłego roku politycy PO konsultują program Polska Seniora na wyjazdowych spotkaniach w całym kraju. Na razie trudno powiedzieć, jakie ewentualne koszty dla budżetu pociągnąłby za sobą program Polska Seniora. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że najwięcej - 3 mld zł - kosztowałby składnik związany z emeryturą bez podatku.

Krystyna Szumilas podkreśla za to, że Platforma Obywatelska była pierwszym rządem, który stworzył politykę senioralną w Polsce.

— Za koalicji PO-PSL powstał program Wigor, w ramach którego w małych miejscowościach powstawały tzw. świetlice pobytu dla osób starszych, w których realizowano działania aktywizujące seniorów i które zapewniały im rehabilitację czy ciepły posiłek. Po dojściu do władzy PiS zmienił nazwę tego programu na Senior Plus, przy okazji zmniejszając jego finansowanie o 30 mln zł — tłumaczyła posłanka. — W sobotę (podczas konwencji PiS - red. ) premier Morawiecki obiecał seniorom 23 mld zł w ciągu 8 lat, w ramach programu Dostępność Plus. To program mający m.in. na celu usunięcie barier architektonicznych np. w budynkach użyteczności publicznej i dostosowanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych. To program potrzebny. Tylko ja nie widzę tam celowanych działań w kierunku seniorów.

We wtorek posłanki platformy organizują spotkanie konsultacyjne w ramach programu Polska Seniora w Morągu. Potem spotkają się w seniorami w Olsztynie, Nidzcy i w Giżycku. — W samym Elblągu PO będzie zaś chciało zrobić inny, duży projekt partii - Sprawa Polek — dodaje posłanka Gelert.
as


Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Yuzik #2486429 | 83.20.*.* 18 kwi 2018 10:02

  Trzeba było to robic jak ta partia zakłamana rządziła.Jeszcze kilku sądy zamkną i bedzie po partii. W PO jak nawet sad złapie złodzieja za reke .To powieda że to wina PIS a reka to kogos z innej parii

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. MówPrawde #2486395 | 94.254.*.* 18 kwi 2018 09:06

  A może PO jakieś własne pomysły zrobi? Emerytury bez podatku - PO jak widać nie wymyśla nic nowego tylko plagiatuje pomysły. Informuję PO że taki projekt już PSL złożyło a PiS go niestety odrzucił https://www.money.pl/gospodarka/wiadomos ci/artykul/psl-emerytury-bez-podatku-i-s kladek-pis,101,0,2400101.html

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Akcjat4 #2486032 | 31.0.*.* 17 kwi 2018 15:17

  SPRZEDAM STÓWKĘ ZA ZŁOTÓWKĘ ,ALE DYCHA DLA MNIE! WOOOOOOOOOONNNNNN!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. polelum #2485999 | 79.124.*.* 17 kwi 2018 14:45

  festiwal obietnic przedwyborczych czas zacząć - z jakimi pomysłami jeszcze wyskoczą totalni i rządzący aby ogłupić ludzi

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. typ #2485990 | 188.146.*.* 17 kwi 2018 14:25

  8 lat przebimbali i teraz dopiero na to wpadli? wasz czas się skończył... niedługo skończy się też czas pisu... tylko SLD!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (7)