Wyrusz pieszo lub rowerem do Świętego Gaju

2018-04-23 09:26:00(ost. akt: 2018-04-23 09:57:38)
Sanktuarium w Świętym Gaju

Sanktuarium w Świętym Gaju

Autor zdjęcia: Anna Dawid

W sobotę (28.04) sprzed katedry św. Mikołaja pielgrzymi wyruszą w drogę do Sanktuarium św. Wojciecha w Świętym Gaju, gdzie odbędą się uroczystości odpustowe.
Uroczystości odpustowe w sanktuarium w Świętym Gaju odbędą się w najbliższą sobotę (28.04). Mszy, która rozpocznie się o godz.15 przewodniczył będzie Jacek Jezierski, biskup elbląski, homilię wygłosi ksiądz Andrzej Kilanowski.

Do wyboru są trzy możliwości pielgrzymowania do Świętego Gaju: pieszo, autokarem lub rowerami. Piesza pielgrzymka wyrusza spod katedry w sobotę o godz. 6.30. Do pokonania jest około 30 km. Koszt powrotu autokarem to 10 zł. Zapisów można dokonywać w kancelarii kościoła pw. św. Mikołaja w Elblągu.

Św. Wojciech do Prus przybył w 996 roku, by nawracać mieszkających tu pogan. Zginął 23 kwietnia 997 roku w pobliżu Świętego Gaju. Sanktuarium ustanowił tam 9 maja 1986 roku kard. Józef Glemp, prymas Polski. Obecny kościół wybudowano w 1865 roku w miejscu spalonej świątyni.

Zabytkową świątynię strawił pożar w 1861 r., który wybuchł po uderzeniu pioruna. Cztery lata po pożarze kościół odbudowano w stylu neogotyckim. W ołtarzu głównym jest figurka św. Wojciecha wraz z relikwiami. Nieco większa rzeźba znajduje się pod amboną. Na ścianie po prawej stronie ołtarza umieszczono dwa wizerunki św. Wojciech. Również jemu poświęcone są malowidła ścienne. Przy wejściu znajduje się gablota, w której umieszczono opis życia św. Wojciecha oraz dziejów sanktuarium, które ustanowił 9 maja 1986 r. kiedy to, prymas Polski kard. Józef Glemp. Na skraju Świętego Gaju, przy drodze do Starego Dolna, znajduje się prawdopodobne miejsce śmierci św. Wojciecha Pod koniec lat 80. XX w. wzniesiono tutaj ołtarz polowy, otoczony stacjami Drogi Krzyżowej, przedstawiającymi jego życie oraz męczeńską śmierć.

Pierwsi pielgrzymi przybywali tu już w XVI w. Gdy do kościoła sprowadzono relikwie św. Wojciecha i ustanowiono sanktuarium, kult ten się ożywił. Do wsi zaczęły napływać rzesze pielgrzymów z Polski oraz z zagranicy. Z okazji 1000-lecia śmierci św. Wojciech w Świętym Gaju miały miejsce uroczystości kościelne o zasięgu ponadregionalnym. Obecnie co roku w kwietniu w sanktuarium odbywa się odpust ku czci św. Wojciecha. Przybywają tu piesze i autokarowe pielgrzymki z całej diecezji elbląskiej.


daw

Źródło: Dziennik Elbląski