środa, 29 marca 2023. imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Promocja tomiku „W sercu i słowie” w bibliotece na Ogólnej

2018-04-24 11:48:44 (ost. akt: 2018-04-24 11:53:39)

Biblioteka przy ul. Ogólnej w Elblągu zaprasza 9 maja (środa) o godz. 17 na spotkanie autorskie promujące najnowszy tomik poezji Heleny Murawskiej-Lenckowskiej pt. „W sercu i słowie”. Wstęp wolny.

Helena Murawska-Lenckowska pochodzi z niezwykle malowniczych okolic Pojezierza Brodnickiego. Urodziła się w Małym Głęboczku niedaleko Brzozia Polskiego, ale od wielu lat zamieszkuje w Elblągu. Ukończyła studia na kierunku Bibliotekoznawstwo i Informacja Naukowa w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie oraz trzyletnie Studium Teologii dla Świeckich w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II.

Pracowała około 11 lat w Antykwariacie Naukowym w Olsztynie oraz Bibliotece Głównej Akademii Rolniczo-Technicznej, a w Elblągu w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej, Bibliotece Seminarium Duchownego w Elblągu i dwóch bibliotekach szkolnych (Szkoła Podstawowa nr 4 i Zespół Szkół Zawodowych). W ostatnim czasie opiekowała się osobami starszymi w „Lazarusie”.

Swój debiutancki tomik wierszy „Okruchy życia, okruchy wiary” pani Murawska-Lenckowska wydała w Wydawnictwie „Uran” (Elbląg, 2014 r.), zaś nowy tomik „W sercu i słowie” - w Wydawnictwie „KryWaj” (Koszalin, 2018 r.). Ponadto jej wiersze były publikowane w Antologii Poetów Polskich 2016 i 2017 (Wydawnictwo „Pisarze.pl”, Warszawa) oraz w Antologiach: „Życie kształtami słów pisane” (Koszalin, 2017 r.), „Magia świątecznych słów” (Koszalin, 2017 r.), „Dialog, słowa dla Justyny” (Koszalin, 2017 r.), Antologii lirycznej trzeciego wieku „Kwiaty jesieni” (Elbląg, 2012 r.), Antologii „Złote oczy” (Elbląg, 2000 r.).

Ponadto pojedyncze teksty okazjonalne i inne utwory ukazywały się od połowy lat dziewięćdziesiątych w czasopismach regionalnych - miesięczniku „Razem z Tobą”, kwartalniku kulturalno-społecznym „Tygiel” oraz katolickiej „Wspólnocie”.

Helena Murawska-Lenckowska brała udział w kilku konkursach poetyckich; zdobyła drugą nagrodę w ogólnopolskim konkursie literackim związanym tematycznie z twórczością Bolesława Leśmiana oraz drugie miejsce w konkursie „Razem z Tobą” na „Opowieść wigilijną” dla dzieci. Od kilku lat publikuje w portalach literackich, m.in. w „Kształtach słów”, grupie literackiej im. Zbigniewa Herberta, a także „W zwierciadle ciszy”.

Pisze od dzieciństwa, przede wszystkim wiersze, ale również prozę poetycką i opowiadania dla dzieci. W swoich utworach opisuje świat duchowych wartości i związki zachodzące między przyrodą a doznaniami intelektualnymi człowieka. W jej poezji często pojawiają się rozważania o tematyce religijnej, związane z interpretacją chrześcijańskiego świata wartości, który ukształtował jej osobowość i którym chciałaby podzielić się z czytelnikami.