Zagrali w filmie o zbrodni w Lesie Szpęgawskim [zdjęcia]

2018-05-05 08:00:00(ost. akt: 2018-05-05 08:50:14)

Autor zdjęcia: arch. MOW

Młodzież z MOW w Kamionku Wielkim wzięła udział w zdjęciach do filmu pt. „Szpęgawsk 1939”.
W ostatnim czasie wychowankowie, biorący aktywny udział w projekcie edukacyjnym „Bliżej historii”, realizowanym wspólnie ze Stowarzyszeniem Historyczno-Poszukiwawczym „Denar” z Elbląga oraz Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Kamionku Wielkim, mieli możliwość aktywnie uczestniczyć w realizacji filmu. Młodzież wzięła udział w nagrywaniu zdjęć do filmu edukacyjnego, realizowanego pod patronatem muzeum Stutthof w Sztutowie, pt. „Szpęgawsk 1939”.

— Film oparty jest na relacji świadków wydarzeń z tamtych lat, a były to historie trudne, które zmuszają do refleksji. Wychowankowie wraz ze swoimi wychowawcami: Dawidem Trybą, Leszkiem Grędzińskim, Anną Wojtczak oraz Wiesławem Kędzierskim, a także prezesem Stowarzyszenia "Denar" Grzegorzem Nowaczykiem, wcielali się w rolę ludności cywilnej oraz żołnierzy Selbstschutz. W Polsce „Selbstschutz” kojarzony jest przede wszystkim z paramilitarną formacją złożoną z przedstawicieli niemieckiej mniejszości narodowej, zamieszkującej terytorium II Rzeczypospolitej, którą władze III Rzeszy utworzyły we wrześniu 1939 na okupowanych ziemiach polskich — informuje Dawid Tryba, wychowawca z MOW w Kamionku Wielkim.

Sceny kręcone były w Stegnie, Tolkmicku oraz Tujsku, a scenografia oraz rekwizyty użyte podczas robienia zdjęć przenosiły w realia oraz klimaty lat 30.

— Oprócz aspektu historycznego mieliśmy możliwość poznać od „podszewki”, jak wygląda plan zdjęciowy. Przebrania, charakteryzacja, scenariusz oraz obiektyw kamery sprawiały, że mogliśmy się poczuć jak prawdziwi aktorzy — mówi Oskar Gościński, jeden z wychowanków, który uczestniczył w zdjęciach do filmu.

— Mieliśmy również możliwość poznania ciekawych ludzi z pasją. Po nakręceniu zdjęć emocje nie opuszczały nas jeszcze przez długi czas, a teraz z niecierpliwością czekamy, aż będziemy mogli zobaczyć siebie na dużym ekranie. Było to dla nas nowe doświadczenie oraz zderzenie z historią, którego nigdy nie zapomnimy. Dziękujemy naszemu wychowawcy oraz ekipie filmowej za takie przeżycia — dodaje Łukasz Gorzycki, wychowanek III grupy.

Zbrodnia w Lesie Szpęgawskim – seria zbiorowych egzekucji przeprowadzonych przez okupantów niemieckich w Lesie Szpęgawskim w pobliżu Starogardu Gdańskiego. Oblicza się, iż między wrześniem 1939 r. a styczniem 1940 r. zamordowano tam od 5000 do 7000 osób – przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji z Kociewia, Kaszub i innych regionów Pomorza oraz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie. Obok nich w Lesie Szpęgawskim ginęli również Żydzi oraz Niemcy – przeciwnicy nazizmu.
oprac. red


Źródło: Dziennik Elbląski