Czwartek, 8 czerwca 2023. imieniny: Ady, Celii, Medarda

NOC MUZEÓW 2018. Takie atrakcje przygotują muzea w Elblągu, Malborku i Fromborku

2018-05-14 12:44:14 (ost. akt: 2018-05-14 12:57:13)
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu kolejny raz przyłącza się do akcji Noc Muzeów

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu kolejny raz przyłącza się do akcji Noc Muzeów

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów odbędzie się już w najbliższy weekend. To okazja, by atrakcyjnie spędzić czas w nocy z sobotę na niedzielę (19/20.05). Sprawdziliśmy, co będzie się działo z tej okazji w Elblągu, Fromborku, Malborku oraz w Gdańsku.

Ideą akcji jest udostępnianie muzeów, galerii i instytucji kultury w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Hasło tegorocznej imprezy „Niech żyje bal!” sugeruje, że muzealnicy skupią się tym razem na dawnych rozrywkach i zabawach.

>>> Muzeum Archologiczno-Historyczne w Elblągu
Elbląskie placówki kulturalne od kilku lat przyłączają się do organizowanej w maju Nocy Muzeów. W tym roku wstępem do tegorocznej Nocy Muzeów w Elblągu będzie dwugodzinny spacer z przewodnikiem z elbląskiego oddziału PTTK.
— Spotykamy się w sobotę (19.05) na rogu ulic Królewieckiej i Piłsudskiego pod dawnym hotelowcem, skąd o godzinie 17 wyruszymy śladami rozrywek dawnych elblążan. Przewodnik Karol Wyszyński przypomni i opowie o najbardziej popularnych i niegdyś obleganych barach, lokalach tanecznych czy pijalniach — zapowiada prezes elbląskiego PTTK Leszek Marcinkowski.

Spacer zakończy się na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Tutaj punktualnie o godz. 19 w chacie z Truso ruszą warsztaty wykonywania akcesoriów balowych.
— Będzie można samodzielnie wykonać np. maski, wachlarze czy kotyliony. Na dobry początek na muzealnym dziedzińcu wystąpią także tancerze Elbląskiego Klubu Tańca Jantar z pokazem tańca towarzyskiego. Po nim zabawę na powietrzu, oczywiście w przypadku sprzyjającej pogody, poprowadzi Wodzirej Wszechczasów z Teatru im. Aleksandra Sewruka — mówi Agnieszka Sławińska z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

O godzinie 19.30 wystartuje recital piosenki balowej w wykonaniu aktorów z rodzimego teatru. Także oni poprowadzą także kącik poetycki. Najmłodsi będą zaś mogli wysłuchać najpiękniejszych legend i baśni, m.in. tej o Kopciuszku.
Uczestników elbląskich nocy muzeów będą także cieszyły eksponaty prezentowane w budynku Podzamcza. Muzealnicy zapraszają na wystawę „Bal u lal” (początek o godz. 19). Pół godziny później ruszy także cykl wykładów m.in. na temat rozrywek, którymi cieszyli się dawni elblążanie, a nawet... Wikingowie, jeden z pierwszych ludów, który osiadł na dzisiejszej ziemi elbląskiej.

W najbliższą sobotę będzie także czynna Brama Targowa. Elblążanie będą mogli podziwiać panoramę Starego Miasta z jej okien do godz. 23.

>>> Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Na Europejską Noc Muzeów zaprasza także Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Tutaj świętowanie rozpocznie się o godz. 18 zwiedzaniem wystaw w dawnym pałacu biskupim i dawnej dzwonnicy na Wzgórzu Katedralnym oraz w zespole poszpitalnym św. Ducha przy ul. Starej we Fromborku. Dla zwiedzających przygotowano także cykl pięciu, półgodzinnych koncertów zespołu Scuti Ensemble, specjalizującego się w muzyce fletowej renesansu i baroku. A każdy, kogo interesuje zgłębienie sfer niebieskich do późnych godzin nocnych, będzie mógł wybrać się na seans do Planetarium oraz zwiedzić Park Astronomiczny i obejrzeć nocne pokazy nieba. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

>>> Muzeum zamkowe w Malborku
Nie będą się także nudzili ci, którzy tego dnia wybiorą się na Pomorze. Muzealnicy z Malborka zapowiadają, że pokażą swoim gościom zamek, jakiego dotąd nie wiedzieli wraz z odbudowanym kościołem Najświętszej Marii Panny i kaplicą Św. Anny, a także innymi zamkowymi reprezentacyjnymi wnętrzami i tajemniczymi krużgankami. Bilety wstępu będą kosztowały 1 zł.
— W tym roku przygotowaliśmy niewielką ekspozycję, która znajdzie się na trasie zwiedzania, w Wielkim Refektarzu na Zamku Średnim. Będzie można zobaczyć m.in. skrzydlatą zbroję polskiego husarza, piękną husarską szablę i niezwykle rzadki w polskich zbiorach koncerz husarski. Ekspozycji będą towarzyszyć dwie plansze z fotografiami współczesnych polskich husarzy — zapowiadają malborscy muzealnicy.

>>> Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Moc atrakcji będzie także czekała na odwiedzających Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Tu także za symboliczną złotówkę na zwiedzających czeka m.in. swobodne zwiedzanie Wystawy Głównej poświęconej różnym aspektom II wojny światowej, a także wystawy dla dzieci „Podróż w czasie. Historia pewnej rodziny (1939-1945)” (od godz. 19). Będzie można także wziąć udział w grze „Polskie drogi”. Jej uczestnicy, jako żołnierze Września 1939 roku, w zależności od dokonanych wyborów w określonych sytuacjach, będą mogli poznać różnorodność losów polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
as