Młodzi pianiści będą rywalizowali w Elblągu

2018-05-15 10:22:52(ost. akt: 2018-05-15 10:38:28)
ilustracja do treści

ilustracja do treści

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Elbląg będzie gościł najlepszych młodych pianistów, którzy przyjadą tutaj już w tym tygodniu, by wziąć udział w dwudniowym II Elbląskim Konkursie Pianistycznym. Początek rywalizacji w najbliższy piątek (18.05).
— Gościć będziemy najlepszych młodych polskich pianistów. Przyjadą wraz z nauczycielami i opiekunami między innymi z Warszawy, Katowic, Wrocławia, Poznania, Szczecina, Białegostoku, Olsztyna, Włocławka, Lublina i innych ośrodków — informuje Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, który razem ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Muzyki organizuje konkurs.

Rywalizacja odbędzie się w dwóch grupach wiekowych: 3-4 oraz 5-6 klasy podstawowych szkół muzycznych. Do udziału w pracach jury przyjęli zaproszenie wybitni polscy pianiści z Katowic, Gdańska i Bydgoszczy. Przewodniczyć im będzie po raz kolejny prof. Wojciech Świtała z Akademii Muzycznej w Katowicach, który juroruje m.in. słynny Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Warszawie. Imprezie towarzyszyć będzie webinarium dr Jadwigi Śmieszchalskiej dotyczące fizycznego i mentalnego przygotowania do konkursów muzycznych oraz konsultacje z psychologiem muzyki, elblążanką dr Magdaleną Gliniecką-Rękawik.

— Ciekawym wydarzeniem będzie również prezentacja najnowszych instrumentów klasycznych i cyfrowych firmy Yamaha. Każdy będzie mógł spróbować gry między innymi na pianinie hybrydowym — informują organizatorzy.

Przesłuchania mają charakter otwarty dla publiczności i będą zakończone koncertami laureatów zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia konkursu. Wstęp na konkurs jest bezpłatny.
— Zapewniamy również nieodpłatny poczęstunek dla wszystkich uczestników i słuchaczy. Nasi goście będą mogli zaopatrzyć się w nuty i muzyczne gadżety u wystawców. Serdecznie zapraszamy elbląskich melomanów! — informują organizatorzy.

>>> Program II Elbląskiego Konkursu Pianistycznego
Piątek (18.05)
godz. 10.30-13.00 przesłuchania grupy młodszej
godz. 13.00 webinarium „Fizyczne i mentalne przygotowanie do konkursów pianistycznych”
godz. 14.30-16.30 przesłuchania grupy młodszej
godz. 17.30 prezentacja instrumentów Yamaha
godz. 18.30 rozdanie nagród i koncert laureatów grupy młodszej
Sobota
godz. 9.30-13.30 przesłuchania grupy starszej
godz. 9.00-11.00 konsultacje z psychologiem muzyki
godz. 14.45 rozdanie nagród i koncert laureatów grupy starszej