Czwartek, 30 marca 2023. imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda

Kameraliści pod biało-czerwoną flagą z Herdzinem

2018-05-20 10:00:00 (ost. akt: 2018-05-18 10:36:58)

Autor zdjęcia: arch. EOK

Elbląscy kameraliści wystąpią z Krzysztofem Herdzinem podczas 15. Letnich Ogrodów Polityki.

Podobno nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki, ale na szczęście ta zasada nie obowiązuje Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i Krzysztofa Herdzina. EOK i jeden z najwszechstronniejszych polskich muzyków po raz kolejny połączą siły. Tym razem po to, aby ukazać ponadczasowe piękno rodzimych melodii. Sekundować im będzie Krakowskie Trio Stroikowe, a koncert odbędzie się 8. czerwca w ramach 15. Letnich Ogrodów Polityki.

Melomani zebrani w sali głównej Biblioteki Elbląskiej będą tym razem mogli podziwiać Krzysztofa Herdzina w podwójnej roli: dyrygenta i pianisty. A nawet potrójnej, ponieważ kompozycje, które zostaną wykonane w trakcie koncertu, zostały opracowane przez dziewięciokrotnego laureata nagrody „Jazz Top”.

W programie znalazły się między innymi takie utwory, jak „Trzy korony” – poemat poświęcony górom i stanowiący rodzaj muzycznego hołdu złożonego Wojciechowi Kilarowi, a także „Suita na tematy polskie”, w której Krzysztof Herdzin nawiązał do tradycyjnych melodii – polki, olendra, mazurka, zbójnickiego, poloneza i krakowiaka. Wszystko po to aby, jak stwierdził pianista i aranżer, oddać „rytmikę, liryzm i […] taneczność polskiej muzyki”. Krzysztof Herdzin jest przykładem wszechstronnego artysty, spełniającego się równolegle w wielu dziedzinach, z tym samym, bardzo dobrym skutkiem.

Współpracował ściśle z czołówką polskiego jazzu i wieloma wirtuozami ze świata klasyki (Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Vadim Brodski, Mariusz Patyra, Jadwiga Kotnowska). Obecnie jest muzykiem zespołu Anny Marii Jopek, prowadzi własne Krzysztof Herdzin Trio z udziałem Cezarego Konrada i Roberta Kubiszyna oraz swój Big Band. Na swym koncie ma udział w ponad 200 albumach, jest posiadaczem 17 Złotych i 3 Platynowych Płyt dla aranżera. Zorkiestrował nagrodzoną Oscarem 2005 muzykę Jana A.P. Kaczmarka do filmu "Finding Neverland".

Jako pierwszy polski kompozytor, nagrał też dla londyńskiej wytwórni DECCA monograficzną płytę z jedną z najsłynniejszych orkiestr świata - Academy of St Martin in the Fields.

Koncert w ramach XV Letnich Ogrodów Polityki w Elblągu 8.06.2018 r., piątek, 19:00, sala główna Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Norwida.

Wykonawcy: Krzysztof Herdzin – fortepian, prowadzenie, Krakowskie Trio Stroikowe: Marek Mleczko - obój, Roman Widaszek - klarnet, Paweł Solecki - fagot Elbląska Orkiestra Kameralna.

W programie m.in.: K. Herdzin – Trzy Korony, Suita na Tematy Polskie (Polka, Olender, Mazurek,Krakowiak, Polonez, Zbójnicki), Concertino na trio stroikowe i smyczki, Chopiniana Con Delizia na fortepian i smyczki.
Informacja EOK

Źródło: Dziennik Elbląski