Czwartek, 30 czerwca 2022. imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny

Kradli kable na "ekspresówce" koło Pasłęka. Zostali skazani

2018-05-18 12:12:56 (ost. akt: 2018-05-18 11:46:37)

Autor zdjęcia: Karol Głębocki

Adrian N. i Kamil B. ukradli na drodze ekspresowej S7 w rejonie Pasłęka i okolic kable energetyczne o łącznej wartości 50 tysięcy złotych. Wpadli dzięki skutecznym działaniom pasłęckich policjantów. Teraz słono za to zapłacą.

Kradzieże elementów infrastruktury drogowej to poważne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Tylko na terenie działania elbląskiego rejonu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w ciągu ubiegłego roku skradziono urządzenia o wartości ponad 200 tys. złotych.

Niechlubną "cegiełkę" do tej kwoty dołożyli także Adrian N. i Kamil B. Jak ustalili policjanci, to właśnie oni od sierpnia do listopada ub. roku kradli kable zasilające na drodze ekspresowej w rejonie m.in. Marzewa (gm. Pasłęk) i Miłomłyna (gm. Ostróda). W trakcie pięciu kradzieży udało im się ukraść kable energetyczne o łącznej wartości ponad 50 tys. zł.

Obaj nie cieszyli się jednak długo łupem. Dzięki skutecznym działaniom policjantów z Komisariatu Policji w Pasłęku, zostali ujęci na gorącym uczynku i aresztowani.

Teraz przed Sądem Rejonowym w Elblągu zapadły wyroki nakazowe przeciwko tym dwóm mężczyznom. Adriana N. skazano na dwa lata ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie, Został również zobowiązany do naprawienia szkody w wysokości 20 tys. zł.

Kamil B. został skazany na 1 rok i 10 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie. Też został zobowiązany do naprawienia szkody w wysokości 15 tys. zł.

Łupem złodziei grasujących na "ekspresówkach", oprócz kabli energetycznych i przewodów oświetlenia drogowego, padają także pokrywy studni, bramy na MOP-ach, akumulatory od znaków aktywnych, ekrany przeciwolśnieniowe, słupki ogrodzeniowe czy zegary sterujące oświetleniem drogowym.

Jednak nie strata finansowa jest najbardziej odczuwalna.
— Złodziej okradający drogę stwarza bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia osób podróżujących. Bariery ochronne pozbawione taśmy napinającej nie będą dostatecznie skutecznie chronić kierowców przed wypadnięciem z drogi. Brak ogrodzenia znacznie zwiększa ryzyko kolizji ze zwierzyną leśną. Brak oznakowania czy oświetlenia drogi to utrudnienie właściwej oceny sytuacji na drodze, czego skutki łatwo sobie wyobrazić — wyjaśnia Karol Głębocki, rzecznik prasowy olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

GDDKiA apeluje do wszystkich osób, które zauważą przy drogach podejrzane zachowania mogące świadczyć o kradzieży o poinformowanie policji lub Punktu Informacji Drogowej GDDKiA Oddział w Olsztynie, tel. 89-521-28-64.
as