Wtorek, 9 sierpnia 2022. imieniny: Klary, Romana, Rozyny

Biblioteka w remoncie. Na ratunek ponad 750-letnim murom [zdjęcia]

2018-05-19 12:01:23 (ost. akt: 2018-05-19 12:09:35)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Nowoczesna, przyjazna i otwarta dla odwiedzających. Taka ma być Biblioteka Elbląska. Jedne z najstarszych murów elbląskiej instytucji kulturalnej przy ul. św. Ducha przechodzą właśnie gruntowny remont.

Siedziba Biblioteki Elbląskiej znajduje się na Starym Mieście, w budynku przy ul. św. Ducha, który ma ponad 750 lat. Pierwotnie służył jako przytułek dla starców i chorych, a następnie jako szpital. Przez kolejne stulecia budynek dzielnie opierał się skutkom upływającego czasu. Niestety, w tej chwili jest już w bardzo złym stanie technicznym. Dlatego władze Biblioteki Elbląskiej rozpoczęły starania o dofinansowanie z Unii Europejskiej, które pomogłyby w przeprowadzeniu remontu. Tak się też stanie. Na ten cel udało się zdobyć 8 milionów złotych.

Prace remontowe w Bibliotece Elbląskiej idą już pełną parą. Zostały podzielone na kilka etapów.
— W pierwszym robotnicy rozpoczęli wymianę dachu i ułożenie dachówki "mnich-mniszka" - najtrudniejszej i najbardziej kosztownej techniki pokrycia dachowego. Takie jednak było wskazanie konserwatora zabytków. I dobrze, bo wygląda to naprawdę świetnie — cieszy się dyrektor Biblioteki Elbląskiej Jacek Nowiński. — Do tego dojdzie kompleksowe osuszenie całego budynku i elewacji, bo tutaj mamy problemy z tzw. podciekaniem kapilarnym. Trzeba pamiętać, że mamy do czynienia ze średniowiecznymi murami, więc tu woda "maszeruje" sobie kanalikami w cegłach. Zabezpieczymy także mury dawnego kościoła św. Ducha i te na terenie dziedzińca biblioteki.

W kolejnym etapie robotnicy wymienią stolarkę okienną w budynku biblioteki, a później wyremontują dziedziniec budynku. Ten zostanie zagospodarowany w taki sposób, by tworzył strefę parkowo-skwerowo-rozrywkową.
— To będzie miejsce wspólnej, społecznej integracji i rekreacji. W ogóle, po remoncie, Biblioteka Elbląska będzie to przestrzeń przyjazna dla odwiedzających, niekomercyjna i zachęcająca nie tylko do zajrzenia, ale przebywania — nie ma wątpliwości dyrektor Nowiński.

Remont będzie prowadzony od podziemi biblioteki aż po dach i to dosłownie. Już niebawem zostanie bowiem ogłoszony przetarg na przebudowę i zagospodarowanie bibliotecznych piwnic. Tu powstanie interaktywna wystawa dawnej książki i prasy - miejsce do prezentacji największego skarbu Biblioteki Elbląskiej, czyli starodruków, które od 2016 r. stanowią zasób narodowy.

— Na podstawie księgozbioru i zebranych materiałów pokażemy różne aspekty życia w naszym mieście i tego, co działo się w tym miejscu, począwszy od powstania Szpitala św. Ducha i początków lecznictwa, aż po żeglugę śródlądową, która dzisiaj może się jeszcze bardziej rozwinąć, dzięki planowanemu przekopowi przez Mierzeję Wiślaną — dodaje Jacek Nowiński.

Prace remontowe w Bibliotece Elbląskiej planowo mają potrwać do końca października 2019 r.
— Nie jest łatwo opiekować się ponad 700-letnimi murami, to ogromne wyzwanie, ale jak patrzę na postępy prac, to serce samo rośnie — cieszy się dyrektor Nowiński.
as