środa, 6 lipca 2022. imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Bieg Filipidesa już w sobotę. "To będzie szczęśliwa trzynastka"

2018-05-25 12:00:00 (ost. akt: 2018-05-25 12:08:36)
To będzie trzynasta edycja Biegu Filipidesa

To będzie trzynasta edycja Biegu Filipidesa

Autor zdjęcia: Archiwum organizatorów

Ponad 200 zawodników zgłosiło przez internet udział w Biegu Filipidesa, który jutro zostanie rozegrany w Pasłęku. W biegu głównym do przebiegnięcia będzie tradycyjnie 10 kilometrów. Trasa wyścigu wiedzie m.in. przez starówkę.

Bieg Filipidesa w Pasłęku może pochwalić się już bogatą historią. Pierwszy odbył się w 2006 r., a już w sobotę (26.05) odbędzie się jego trzynasta edycja. Organizatorzy: Uczniowski Klub Sportowy Gimpas Pasłęk oraz Zespół Szkół Powszechnych w Pasłęku zapewniają, że zrobią wszystko, żeby „trzynastka była liczbą szczęśliwą”. Udział w biegu głównym na 10 km zadeklarowało przez internet ponad 200 osób.

Na liście startowej jest m.in. Marcin Chabowski, który weźmie udział w pasłęckim biegu po raz drugi i będzie jednym z faworytów do zwycięstwa.
— Przed dwoma laty po pięknej, emocjonującej walce do ostatnich metrów, ze zwycięstwa cieszył się zawodnik z Kenii Dominic Musyimi. Polski długodystansowiec stanął na drugim miejscu podium. Mimo wtedy trudnej i obfitującej w długie podbiegi trasy obaj odnotowali wartościowe czasy poniżej 30 minut — przypominają organizatorzy.

Marcin Chabowski to czwarty zawodnik mistrzostw Europy z Amsterdamu w 2016 r. w półmaratonie, wicemistrz Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych z 2015 r. w maratonie, a także mistrz Europy juniorów w biegu przeszkodowym. Jest aktualnym mistrzem Polski w biegu ulicznym na 10 km. Zapisy chętnych do Biegu Filipidesa będą jeszcze przyjmowane w dniu zawodów na miejscu (do wyczerpania pakietów startowych).

Start do biegu głównego zaplanowano o godz. 15 na skrzyżowaniu ul. 3 Maja i Bankowej. Zawodnicy będą mieli do przebiegnięcia cztery pętle, w tym jedną o długości 4 kilometrów, a trzy o długości 2 km. Na pierwszej pętli uczestnicy zawitają m.in. na pasłęcką starówkę, później będą się ścigali ul. Bankową, Polną, Ogrodową, 3 Maja, ponownie Bankową, Zwycięstwa i Limanowskiego. Meta będzie się znajdowała na ul. 3 Maja na wysokości szkoły. Na najlepszych będą czekały nagrody finansowe. Zwycięzcy w kat. mężczyzn i kobiet otrzymają po 700 zł.

Przed rokiem Bieg Filipidesa wygrali Marokańczyk Abderrahim Elasri z czasem 30.46, a wśród kobiet Białorusinka Volha Krautsova z wynikiem 37.42.

Tradycyjnie organizatorzy zadbali również o imprezy towarzyszące. Festiwal zdrowia będzie odbywał się na przyszkolnym orliku oraz bieżni. Tutaj na dzieci do lat 13 będą czekały tory przeszkód i zabawy sprawnościowe. Powstanie także miasteczko lekkoatletyczne, a w nim będzie można spróbować swoich sił w skoku wzwyż, rzucie oszczepem, pchnięciu kulą oraz skoku w dal i trójskoku.
Tradycyjnie już odbędą się biegi dla dzieci i młodzieży, które będą rozgrywane od godz. 13.30. W zależności od wieku uczestnicy będą się ścigali na dystansach od 200 do 1000 metrów.

Honorowy patronat nad Biegiem Filipidesa sprawuje Polski Komitet Olimpijski.
AKT

Program
godz. 11-14.30 wydawanie pakietów startowych
godz. 12-14.30 imprezy towarzyszące
godz. 13.30 biegi towarzyszące
godz. 15:00 start biegu głównego na 10 km
godz. 16.40 wręczanie nagród, zakończenie